Giorgio Armani

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Disambig.svg Toto je článok o talianskom návrhárovi. O značke Giorgia Armaniho pozri Armani
Giorgio Armani
taliansky návrhár

Narodenie 11. júl 1934 (79 rokov)
Piacenza, Emilia-Romagna, Taliansko
Známy vďaka módnej značke Armani
Moskau, Kaufhaus GUM, Red Night Party
Obchod Giorgio Armani v Tokiu

Giorgio Armani (narodený 11. júla 1934) je taliansky módny návrhár, zväčša známy vďaka oblečeniu pre mužov. Dnes je známy vďaka jeho čistým, prispôsobivým odevom. V roku 1971 vytvoril jeho módnu spoločnosť Armani a v roku 2001 bol vyhlásený za najúspešnejšieho talianskeho dizajnéra[1] s ročným obratom $1,691 mld. a osobným bohatstvom $5 miliárd.[2]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Giorgio Armani sa narodil 11. júla 1934 v Piacenze, Taliansko. Pôvodne vyštudoval lekárstvo, ale svoju vášeň našiel vo fotografovaní. Potom pracoval v obchodnom dome La Rinascente ako dizajnér výkladov.

Módna kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 19611970, Armani pracoval ako dizajnér vo svetoznámom módnom dome Nino Cerruti, ktorý neskôr opustil, pretože si chcel vytvoriť slobodnú prácu. V roku 1974 s jeho partnerom Sergioom Galeottim založili spoločnosť Armani s oblečením pre mužov a od roku 1975 aj pre ženy. Jeho sestra Rosanna Armaniová sa pridala k ich spoločnosti; Galeotti zomrel na AIDS v roku 1985.

Armani zožal medzinárodný úspech, keď obliekal niekoľko významných Hollywoodskych hviezd, predovšetkým Richarda Gerea vo filme Americký gigolo z roku 1980. V roku 2001 ho časopis Forbes vyhlásil za najúspešnejšieho talianskeho módneho návrhára odhadujúc jeho príjem na $1,7 miliardy a o päť rokov neskôr mu dal ten istý titul odhadujúc nárast majetku na $4,1 miliardy.

Giorgio Armani vytvoril veľmi populárne vône, ktoré zahŕňajú asi 45 názvov[3], medzi nimi najpredávanejšie sú Acqua di Gio[4] a Armani Code[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]