Glam metal

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Glam metal
Seattle Hempfest 2007 - Miss Crazy 05A.jpg

Pôvod v štýloch Heavy metal, Glam rock, Hard rock, Pop rock
Kultúrne pozadie od začiatku 80. rokov – USA (Sunset Strip, Los Angeles) a Európa
Typické nástroje Elektrická gitara – Spev – Basová gitara – Bicie – Klávesy
Všeobecná popularita 1983 – 1992 (USA); 1986 – 1992 (svet).
Oživenie koncom 90. rokov v UK a Škandinávii

Iné témy
Glam punk – Comedy rock

Eighth notes and rest.png Pozri aj Hudobný portál Eighth notes and rest.png

Glam metal (nazývaný aj pop metal) je heavy metalový subžáner, ktorý sa začal formovať v USA koncom 70. a začiatkom 80. rokov. Svoju najväčšiu popularitu tento rockový žáner dosahoval v 80. rokoch a na začiatku 90. rokov. Niekedy je označovaný aj ako hair metal. Týmto termínom ho v 90. rokoch vďaka prevažujúcim dlhým vlasom u hudobníkov začala označovať hudobná televízna stanica MTV.

Charakteristické znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Celkovo je hudobný prejav glam metalových skupín označovaný ako komerčnejší a v štúdiovej kvalite prezentovaný heavy metal, odlišný od predchádzajúcich metalových štýlov ako aj hlučných prejavov skupín NWOBHM. Glam metalové hudobné skupiny využívajú deformované, oceľové gitarové riffy založené na silných akordoch, sprevádzaných tvrdými zvukmi bicích nástrojov. V chytľavej melódii často čistým hardrockovým štýlom spievaný spevácky part býva sprevádzaný chórovo zladenými vokálmi.

Členovia skupín, ktoré sú zaraďované k tomuto žánru mávajú dlhé vlasy, často používajú mejkap a bývajú oblečení v úzkych denimových, často kožených džínsoch, alebo aj elastických nohaviciach a bežne používajú obtiahnuté čelenky. Tieto vizuálne doplnky sú charakteristické aj pre predstaviteľov glam rockovej éry zo začiatku 70. rokov 20. storočia. Prví predstavitelia glam metalovej hudobnej scény bývali odetí do kožených, kovovými cvokmi vybíjaných kostýmov podobne ako členovia heavy metalovej formácie Judas Priest.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnými hudobnými vplyvmi pre vznik glam metalovej hudobnej scény bola tvorba a prezentácia glam rockových a heavy metalových legiend 70. rokov ako boli AC/DC, Aerosmith, Alice Cooper, David Bowie, Led Zeppelin, Kiss, New York Dolls, Queen, Sex Pistols, The Sweet, Van Halen, Slade, Mott the Hoople, T.Rex, Judas Priest, Thin Lizzy a ďalších. Koncom 70. rokov miešaním glamrocku s heavy metalom experimentovali formácie ako Angel, Starz a Legs Diamond. Tempo vo zviditeľnovaní glam metalu sa začalo stupňovať na začiatku 80. rokov. Prvými metalovými formáciami, ktoré podľa vzoru americkej glamrockovej skupiny New York Dolls začali používať mejkap a vyčačkané kostýmy boli fínska skupina Hanoi Rocks, nasledovaná americkými Mötley Crüe, Quiet Riot, či pôvodne glamrockovou skupinou London. V Spojenom kráľovstve to boli kapely Wrathchild, W.A.S.P. ktoré nedosahovali komerčný úspech porovnateľný s ich americkými súčasníkmi.[1]

Koncom 70. a začiatkom 80. rokov sa stali synonymani glam meatlu na hudobných scénach viac heavy meatlovo znejúce Quiet Riot, Mötley Crüe, Ratt, Helix, W.A.S.P., Dokken, Twisted Sister, Bon Jovi, Night Ranger, a Stryper, nasledované mladšími formáciami Warrant, Cinderella a Poison.

S glam metalom začala experimentovať na svojom albume Lick It Up aj pôvodne glamrocková skupina Kiss, či Alice Cooper (album Trash), Aerosmith (album Permanent Vacation), Whitesnake (album Whitesnake). Svoju nablýskanú glam metalovú éru mala v období vydania albumu Turbo (1986) aj skupina Judas Priest.

Vzostup popularity[upraviť | upraviť zdroj]

V polovici 80. rokov nastal glam metalový boom. Na čelá hitparád sa dostávali skupiny ako Bon Jovi, s albumom Slippery When Wet (1986), či skupina Europe, slávnym hitom „The Final Countdown“, ktorý bol na vrchole hudobných rebríčkov 26 krajín. V tomto období tomuto žánru prischlo pomenovanie pop metal. V losangelskej časti Sunset Strip o priazeň hudobných producentov súperili kapely Poison, Faster Pussycat, London a L.A. Guns. Na americkom kontinente boli známe aj skupiny Cinderella a Britny Fox z Philadelphii. Vizuálnu stránku glam metalových skupín podporil rozmach televíznych videoklipov hlavne na hudobnom kanáli MTV.

Fanúšikovská základňa glam metalovej vlny rástla. Album Hysteria (1987) od skupiny Def Leppard obsahoval sedem úspešných singlov a predalo sa z neho len v USA viac ako 12 miliónov nosičov, čím sa stal jedným z najpopulárnejších hardrockových a zároveň najpopulárnejším albumom 80. rokov. Skupina Poison predala na celom svete zo svojho druhého albumu Open Up and Say...Ahh! 8 miliónov kusov. Skupina Guns N’ Roses bola do roku 1987 orientovaná na tento žáner, postupne ale prebrali do svojho štýlu niektoré bluesové a punkové prvky, niektoré glam metalové vizuálne prejavy si táto skupina ponechala.

Úpadok[upraviť | upraviť zdroj]

V začiatkoch 90. rokov začala popularita glam metalových hudobníkov upadať. Viacerí hudobníci ich vďaka ich imidžu začali nazývať „hair farmers“.[2][3] Dôležitú úlohu pri úpadku tohto silne komercionalizovaného žánru hrala aj vzrastajúca popularita hudobného žánru grunge ktorý vznikol v americkom Seattle (hlavne skupiny Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam a Soundgarden). Publikum začalo byť presýtené aj v čase rozkvetu glam metalu populárnymi pomalými skladbami tzv. power balladami (v tom čase inšpirovali aj hardrockové legendy k nahrávkam ako boli „Crazy“ od Aerosmith, „Mama, I'm Coming Home“ od Ozzy Osbourna).

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Niektoré hudobné legendy tohto žánru sa spájajú do formácií s pôvodným názvom a vystupujú dodnes. Za hudobníkov, ktorí čerpajú inšpiráciu z glam metalu sa v súčasnosti považujú skupiny Revlon Red, Wig Wam, Murderdolls, Vains of Jenna, Andrew W.K., Hardcore Superstar, Babylon Bombs, Malice in Wonderland, Private Line, Bullets and Octane, Endeverafter, Dirty Penny, Lordi, či tvorba skupiny Marilyn Manson hlavne v projekte Mechanical Animals, ktorý je viacej popovo orientovaný ako jeho predchodca, album Antichrist Superstar.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Wrathchild History—First Glam Metal band
  2. Thompson, Dave. "I Slept With Soundgarden and Other Chilling Confessions", Alternative Press, March 1994. z 2006-12-08.
  3. Magnuson, Ann. "SUB ZEP?", Spin, February 1992. z 2006-12-08.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]