Gmail

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Gmail
Gmail logo.png
URL https://gmail.com
Komerčná áno
Typ stránky webový email
Jazyk 72 jazykov
Registrácia vyžadovaná
Licencia obsahu Proprietárny softvér
Vlastník Google
Tvorca Paul Buchheit
Spustenie 1. apríla 2004

Gmail, alebo Google Mail, je bezplatná e-mailová služba poskytovaná spoločnosťou Google. Je prístupná formou webového rozhrania alebo cez protokol POP3 a IMAP. V súčasnosti poskytuje úložný priestor 15 gigabajtov (zdieľaný spolu s Google Diskom a Fotkami Google), a tiež zostavovanie skupín, prepojenie so službou Google Hangouts a ďalšie funkcie.

Gmail bol spoločnosťou Google dlho označovaný ako verejná betaverzia, ale od 7. júla 2009 Google toto označenie Gmailu zrušil.[1][2][3]. V minulosti bolo možné zaregistrovať sa iba formou pozvánky zaslanej už existujúcim používateľom, ale od 7. februára 2007 je možná voľná registrácia.

Nájdete ho na http://mail.google.com. Gmail podporujú tieto prehliadače: Internet Explorer 5.5+, Mozilla Application Suite 1.4+, Firefox 0.8+, Safari 1.2.1+, K-Meleon 0.9+, Netscape Navigator 7.1+, Opera 9+, AOL 9.0 Browser a samozrejme "domáci" Google Chrome.

V júli 2017 mal Gmail 1,2 miliárd aktívnych používateľov po celom svete. Zároveň bol prvou aplikáciou v obchode Google Play, ktorá dosiahla 1 miliardu stiahnutí na zariadeniach so systémom Android. Podľa odhadu Gmail v roku 2014 používalo 60% amerických stredných firiem a 92% začínajúcich startupov.

Funcie[upraviť | upraviť zdroj]

Úložisko[upraviť | upraviť zdroj]

1. apríla 2004 bol Gmail spustený s 1 GB úložiskom, čo bolo výrazne viac, ako vtedy ponúkala konkurencia.

1. apríla 2005 pri prvom výročí Gmailu bol limit zdvojnásobený na 2 GB.

24. apríla 2012 Google oznámil zvýšenie kapacity úložiska zo 7,5 na 10 GB, ako súčasť pri spúšťaní Google Disku.

13. mája 2013 Google oznámil zlúčenie úložiska Gmailu, Disku, a Google+ fotiek. Používatelia majú k dispozícii 15 GB medzi týmito 3 službami.

Je možné dokúpiť si ďalšie úložisko, zdieľané medzi Gmailom, Google Diskom a Fotkami Google cez mesačné predplatné. V roku 2017 bolo zahrnutých 15 GB, a pri predplatnom až do 30 TB na osobné použitie.

Existujú aj úložné limity pre samostatné správy. Jedna správa zahŕňajúca prílohy nemôže byť väčšia ako 25 MB. Toto bolo zmenené v marci 2017 pre umožnenie prijatia mailu až do 50 MB s limitom zostávajúcim na 25 MB. Ak chce používateľ poslať väčšie súbory, môže priložiť súbory z Google Disku do správy.

Rozhranie[upraviť | upraviť zdroj]

Používateľské rozhranie Gmailu sa od začiatku líšilo od iných emailových služieb. Bolo zamerané na vyhľadávanie a vlákna konverzácií emailov, zoskupujúc viac správ medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi na jednej stránke. Dizajnér rozhrania Kevin Fox sa zameral, aby používatelia mali pocit, akoby boli vždy na jednej stránke a iba menili veci na nej, akoby prepínali medzi stránkami.

Rozhranie Gmailu používa aj "štítky" (tagy), ktoré nahrádzajú obvyklé priečinky a poskytujú flexibilnejšiu metódu organizovania e-mailov, sú tu filtre na automatické usporiadanie, mazanie alebo presmerovanie prichádzajúcich e-mailov na iné adresy; a značky dôležitosti pre automatické označovanie správ ako "dôležité".

Tabuľková doručená pošta[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 2013 Google pridal do doručenej pošty Gmailu karty, ktoré umožňujú aplikácii kategorizovať e-maily používateľa. Je tu päť kariet: Primárne, Sociálne, Propagácie, Aktualizácie a Fóra. Okrem možností prispôsobenia je k dispozícii aj zablokovanie tejto zmeny, čo umožňuje používateľom vrátiť sa do tradičnej štruktúry doručenej pošty.

Zmena dizajnu v roku 2011[upraviť | upraviť zdroj]

V novembri 2011 začala spoločnosť Google meniť rozhranie, ktoré "zjednodušilo" vzhľad služby Gmail na minimalistický dizajn, aby poskytoval rovnaký vzhľad vo všetkých produktoch a službách ako súčasť celkovej zmeny dizajnu Google. Hlavné prepracované prvky zahŕňali modernejšie zobrazovanie konverzácie, nastavenie hustoty informácií, nové témy vyššej kvality, zmenšitelný navigačný panel s vždy viditeľnými štítkami a kontaktmi a lepšie vyhľadávanie. Užívatelia si mohli prezrieť dizajn nového rozhrania niekoľko mesiacov pred oficiálnym uverejnením a vrátiť sa k starému rozhraniu až do marca 2012, keď spoločnosť Google zrušila možnosť vrátiť sa a dokončila tak prechod na nový dizajn pre všetkých používateľov.

Zmena dizajnu v roku 2018[upraviť | upraviť zdroj]

V apríli 2018 Google predstavil nový vzhľad pre webovú stránku Gmailu. Nové používateľské rozhranie je založené na Material Design spoločnosti Google a zmeny v dizajne zahŕňajú aj použitie Google fontu Product Sans. Medzi ďalšie novinky patrí "Confidential Mode", ktorý umožňuje používateľovi nastaviť, po akom čase email príjemcovi expiruje - vymaže sa. Pribudol aj bočný panel, ktorý ponúka rýchly prístup k dalším aplikáciám, napr. Google Kalendár.[4]

Filtrovanie spamu[upraviť | upraviť zdroj]

Filtrovanie nevyžiadanej pošty v službe Gmail predstavuje systém založený na komunite. Keď hocijaký používateľ označí e-mail ako spam, poskytne informácie systému, čím mu pomôže identifikovať ďalšie podobné správy pre všetkých používateľov služby Gmail.

Gmail Labs[upraviť | upraviť zdroj]

Funkcia Gmail Labs bola predstavená 5. júna 2008. Umožňuje používateľom testovať nové alebo experimentálne funkcie Gmailu. Používatelia môžu povoliť alebo zakázať Labs a poskytnúť spätnú väzbu o každom z nich. Takto sa vývojári dozvedia, čo si používatelia o novej funkcii myslia.

Populárne funkcie, ako napríklad možnosť "Zrušiť odoslanie", z Gmail Labs, aby sa stali normálnym nastavením v Gmaili.

Všetky funkcie Labs sú experimentálne a sú kedykoľvek ukončené.

Vyhľadávanie[upraviť | upraviť zdroj]

Gmail obsahuje vyhľadávací panel na vyhľadávanie e-mailov. Vyhľadávací panel tiež vyhľadáva kontakty, súbory uložené na Google Disku, udalosti z Kalendára Google a Webových stránkok Google.

V máji 2012 služba Gmail zlepšila funkciu vyhľadávania zahrnutím automatického dopĺňania z e-mailov používateľa.

Offline aplikácia[upraviť | upraviť zdroj]

V auguste 2011 spoločnosť Google zaviedla službu Gmail Offline. Je to aplikácia s podporou HTML5 na poskytovanie prístupu k službe v režime offline. Gmail Offline sa spúšťa v prehliadači Google Chrome a dá sa stiahnuť z Internetového obchodu Chrome.

Jazyková podpora[upraviť | upraviť zdroj]

V marci 2015 Gmail podporoval 72 jazykov.

Platformy[upraviť | upraviť zdroj]

Webové prehliadače[upraviť | upraviť zdroj]

Základná HTML verzia Gmailu funguje takmer vo všetkých prehliadačoch. Moderná AJAX verzia je oficiálne podporovaná v aktuálnych a predchádzajúcich vydaniach prehliadačov Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Microsoft Edge a Safari.

Mobilný web[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem štandardných aplikácii pre iOS a Android sa môžu používatelia prihlásiť aj cez prehliadač cez web.

Mobil[upraviť | upraviť zdroj]

Gmail má mobilné aplikácie pre zariadenia s iOS (vrátane iPhone, iPad a iPod Touch) a pre zariadenia s Androidom.

V novembri 2014 Google zahrnul funkciu v aplikácii pre Android posielania a prijímania emailov z iných emailových adries (ako napr. Yahoo Mail a Outlook.com) cez POP alebo IMAP.

V novembri 2016 Google zmenil dizajn aplikácie pre iOS, čo bola prvá celková zmena vzhľadu za takmer 4 roky. Aktualizácia pridala viac farieb, elegantných prechodov a pridanie viacero vysokožiadaných funkcií vrátane funkcie Zrušiť odoslanie, rýchlejšie vyhľadávanie s okamžitými výsledkami a autokorekciami textu a možnosť potiahnutie pre archiváciu alebo zmazanie emailu.

V máji 2017 Google aktualizoval Gmail pred Android pre ochranu proti phisingovým útokom.

Programy tretích strán[upraviť | upraviť zdroj]

Programy tretích strán môžu byť použité pre prezeranie emailov z Gmailu, použitým POP alebo IMAP protokolov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Gmail: Po pěti letech již není beta verze
  2. COLEMAN, Keith. Gmail leaves beta, launches "Back to Beta" Labs feature [online]. 2009, [cit. 2009-07-07]. Dostupné online.
  3. VANACORE, Andrew. Gmail drops 'beta' label to woo business customer [online]. 2009, [cit. 2009-07-07]. Dostupné online.
  4. ŽIVÉ.SK. Štartuje nový Gmail, prináša aj samodeštrukčné správy. Živé.sk. Dostupné online [cit. 2018-04-27].

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Gmail na anglickej Wikipédii.