Preskočiť na obsah

Google

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Google LLC
Google
Právna formadcérska spoločnosť
Založená4. september 1998
ZakladateľSergej Brin
Lawrence E. Page
SídloMountain View, USA
VedenieSundar Pichai (CEO)
Eric E. Schmidt
(bývalý CEO a Predseda predstavenstva do 2017)
Sergej Brin
(bývalý prezident pre technológie)
Larry Page
(bývalý prezident pre produkty)
PriemyselInternet, Software, Hardvér
Obrat282,84 miliardy USD (2022)[1]
Prevádzkový príjem59,97 miliardy USD (2022)[2][3]
Zamestnancov178 234 (2022)[4]
Dcérske spoločnostiYouTube, DoubleClick, On2 Technologies, Google Voice, Picnik, Aardvark, Admob
VlastníkAlphabet Inc.
Farby spoločnosti                   
Slogan spoločnostiDon't be evil. (neoficiálne)
Webgoogle.com

Google LLC je spoločnosť so sídlom v Kalifornii v USA[5] od októbra 2015 vlastnená holdingovou materskou spoločnosťou Alphabet. Google založili 4. septembra 1998 študenti Larry Page a Sergej Brin.[6][7][8] Jedným z prvých a hlavných produktov firmy bol internetový vyhľadávač, ktorý dokáže vyhľadať webové stránky, obrázky, Usenetové diskusné skupiny (ktoré archivuje ako Google Skupiny), spravodajské servery, videá, ponuky on-line predaja a iné. V júli 2004 Google hľadal v 4,28 miliardách stránok, 880 miliónoch obrázkov a 885 miliónoch správ z diskusných skupín[chýba zdroj]. Vyhľadávaný obsah archivuje[9]. Google ponúka svoje rozhranie v mnohých jazykoch, vrátane slovenčiny a češtiny. Popularita Googlu dosahuje také rozmery, že sa dnes už používa sloveso googliť v zmysle hľadať na Internete.Google je najúspešnejšou spoločnosťou na svete.[10] Od jesene 2006 je Google oficiálne zastúpený pobočkou v Česku[11] a od 7. decembra 2010 existuje aj Google Slovakia, s. r. o.[12][13] V decembri 2019 zakladatelia spoločnosti Google Larry Page a Sergey Brin oznámili, že generálny riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai nahradí Pagea aj ako generálneho riaditeľa materskej spoločnosti Alphabet, čím sa prakticky obaja zakladatelia sťahujú z riadenia firmy.[14]

Časová os produktov, služieb a akvizícií spoločnosti Google

Softvérové projekty firmy Google[upraviť | upraviť zdroj]

Google vyhľadávač[upraviť | upraviť zdroj]

Vyhľadávač google je najpoužívanejšia[chýba zdroj] služba od Googlu a zároveň najpoužívanejší vyhľadávač na svete[15]

Google Desktop[upraviť | upraviť zdroj]

Google Desktop Search je softvér, ktorý umožňuje hľadať súbory a v súboroch na vlastnom počítači, alebo vlastnej počítačovej sieti. Je ale vydaný len vo vybraných jazykoch.

Google Web Toolkit[upraviť | upraviť zdroj]

Google Web Toolkit (GWT) je open source Java software development framework ktorý umožňuje písať AJAXové aplikácie ako Google Maps alebo Gmail

Google AdSense[upraviť | upraviť zdroj]

Google AdSense je systém, ktorý umožňuje majiteľom webových stránok rýchlo a ľahko zobrazovať relevantné (cielené) textové a obrázkové reklamy v súlade s témou ich obsahu a získať od Google časť príjmu za ich zobrazenie.[16]

Google AdWords[17][upraviť | upraviť zdroj]

Google AdWords je systém na zadávanie reklám, ktoré umožňujú inzerentovi osloviť nových zákazníkov pomocou cielenej reklamy na základe vyhľadávaného výrazu. Reklamy sa zobrazujú nad alebo vedľa výsledkov vyhľadávania a na vyhľadávacích a obsahových stránkach partnerov Google. Inzerent platí za kliky na reklamu (PPC-Pay per click), bez ohľadu na veľkosť rozpočtu. Systém AdWords umožňuje aj zadávanie obrázkových reklám, video reklám a na vybraných trhoch aj nákup televízneho či rozhlasového priestoru.

Google Analytics[18][upraviť | upraviť zdroj]

Google Analytics je nástroj na sledovanie a logovanie diania na serveri. Nejde o klasické monitorovania návštevnosti, ale o prepracovaný systém štatistík. Ponúka napríklad informácie o mestách, z ktorých návštevníci prišli, ale aj informácie o prehliadači, operačnom systéme, rozlíšení, pripojení na internet, použitých kľúčových slovách pri vyhľadávaní a veľa ďalšieho. Nástroj je voľne dostupný pre administrátorov webových serverov ale môžu ho používať aj ostatní v aplikáciách Google ako napríklad autori videí na na YouTube.

Google Image Search[upraviť | upraviť zdroj]

Google Image Search je schopný vyhľadávať obrázky podľa ich podobnosti s iným obrázkom, popisov, názvu a textu, ktorý sa na webových stránkach objavuje v ich blízkosti. Táto služba sa nachádza na images.google.com. Google uchováva zmenšeniny indexovaných obrázkov, čo mu umožňuje pri vyhľadávaní poskytovať náhľady hľadaných obrázkov.

V roku 2006 Google dal do prevádzky webovú aplikáciu Google Image Labeler, ktorá umožňuje záujemcom anotovať obrázky z indexu Google Images formou interaktívnej hry.

Gmail[upraviť | upraviť zdroj]

Gmail je služba elektronickej pošty, ktorá ako prvá vo svojej dobe poskytla používateľom bezplatne priestor 7 GB na emailovú komunikáciu. Tento limit sa onedlho zvýšil na 8 GB a v súčasnosti majú používatelia k dispozícii 15 GB spoločného úložiska pre Gmail, Google Disk a Google+ fotky. Podobnú prax poskytnutia obrovskej (bežnému používateľovi až nevyužiteľnej) kapacity čoskoro napodobnili mnohé ďalšie konkurenčné služby ako Yahoo či MSN.

Google Zápisník[upraviť | upraviť zdroj]

Google Zápisník slúžil na rýchle ukladanie poznámok, pomocou rozšírenia prehliadača poskytoval schopnosť zaznamenať obsah stránky priamo tak, ako je viditeľný. V júli 2012 bol vypnutý a údaje boli presunuté do Google Dokumentov.

Google Kalendár[upraviť | upraviť zdroj]

Google Kalendár je internetový kalendár, ktorý má v porovnaní s desktopovými kalendármi výhodu v tom, že je prístupný na každom počítači s internetovým pripojením. Taktiež je možná notifikácia udalostí pomocou SMS, či e-mail čo umožňuje túto službu využívať efektívne aj bez stáleho prístupu k internetu.

Google Dokumenty[upraviť | upraviť zdroj]

Google Dokumenty je službou, ktorá vytvára jednoduchú alternatívu ku kancelárskym programom, ako napríklad Microsoft Office. Výhodou služby Google Dokumenty je tiež to, že je ponúkaná aj zdarma a je prístupná na každom počítači s internetovým pripojením bez nutnosti inštalácie.

Google Disk[upraviť | upraviť zdroj]

Disk Google je cloudové úložisko, ktoré ponúka bezplatný úložný priestor 15 GB, zdieľaný medzi Gmailom a Fotkami Google. Je možné dokúpiť si ďalšie úložisko, zdieľané medzi týmito tromi službami cez mesačné predplatné až do 30 TB na osobné použitie.

Google Hangouts[upraviť | upraviť zdroj]

Google Hangouts je komunikačná platforma od Google, ktorá slúži na posielanie správ a videohovory. Je nástupcom služby Google Talk.

Google Chrome[upraviť | upraviť zdroj]

Google Chrome je freeware webový prehliadač vyvíjaný spoločnosťou Google. Beta verzia bola uvoľnená 2. septembra 2008. Ako renderovacie jadro používa WebKit, JavaScript interpreterom je V8 JavaScript engine.

Android[upraviť | upraviť zdroj]

Operačný systém tejto spoločnosti si našiel uplatnenie v mnohých inteligentných telefónoch (smartfónoch), tabletoch ale aj v televízoroch, inteligentných hodinkách (smart watch) a automobilov. V roku 2019 ho používalo 2,5 miliardy zariadení.[19]

Google Prekladač[upraviť | upraviť zdroj]

Google Prekladač je internetový strojový prekladač fungujúci od roku 2007. Dokáže prekladať slová, vety aj webové stránky. Na prekladanie používa štatistickú metódu, čiže preklad navrhuje podľa podobnosti vo veľkom množstve textu. Okrem národných jazykov podporuje aj mŕtvy jazyk latinčinu a medzinárodný jazyk esperanto.[20] V apríli 2018 bol schopný prekladať medzi viac ako 100 jazykmi.[21]

Google Chrome OS[upraviť | upraviť zdroj]

Operačný systém pre počítače.

Google Play[upraviť | upraviť zdroj]

Google Play je digitálna distribučná platforma od spoločnosti Google, ktorá vznikla 6. marca 2012. Slúži tiež ako oficiálny app store pre operačný systém Android.

YouTube[upraviť | upraviť zdroj]

YouTube je internetová databáza videí. YouTube bol založený v roku 2005 a v novembri 2006 ho kúpilo Google. V súčasnosti ide o najväčší svetový systém na zdieľanie video súborov na internete.

G Suite[upraviť | upraviť zdroj]

Kancelársky balík obsahujúci aj e-mail, cloud storage, nástroje pre spoluprácu /kalendár/ a ďalšie aplikácie.

Obsolate projekty firmy Google[upraviť | upraviť zdroj]

Google+[upraviť | upraviť zdroj]

Google+ je sociálna sieť predstavená 28. júna 2011 a pre normálnych používateľov fungovala do 2. apríla 2019.

Google Translator Toolkit[upraviť | upraviť zdroj]

Zastavený 4. decembra 2019.

a ďalšie.[22]

Zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Smartfóny Pixel a Pixel XL s asistentom Google, vtedy novou generáciou kontextového hlasového asistenta.
 • Google Home, hlasový asistent typu Amazon Echo umiestnený v dome, ktorý dokáže odpovedať na hlasové otázky, prehrávať hudbu, vyhľadávať informácie z aplikácií (kalendár, počasie atď.) a ovládať inteligentné domáce spotrebiče tretích strán (používatelia môžu povedať, aby sa otočili) napríklad na svetlách). Rada Google Home obsahuje aj varianty, ako napríklad Google Home Hub, Google Home Mini a Google Home Max. Zatiaľ nefunguje v slovenčine (ani v češtine).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Google

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Google: revenue 2022 [online]. . Dostupné online.
 2. Alphabet revenue report 2022 [online]. . Dostupné online.
 3. Alphabet net income 2021-2023 | Statistic [online]. . Dostupné online.
 4. Google Employees Number 2022 [online]. 2023-02-11, [cit. 2023-09-04]. Dostupné online.
 5. [Inc.]. Google, Inc.. (Na stránke vpravo). Dostupné online.
 6. [Inc.]. Larry Page a Sergey Brin založili spoločnosť Google v septembri 1998. [online]. Google, Inc.. Dostupné online.
 7. BRIN, Sergey; PAGE, Lawrence. The anatomy of a large-scale hypertextual Web search engine. Computer Networks and ISDN Systems, 1998, s. 107–117. Dostupné online. DOI10.1016/S0169-7552(98)00110-X.
 8. BARROSO, L.A.; DEAN, J.; HOLZLE, U.. Web search for a planet: the google cluster architecture. IEEE Micro, April 29, 2003, s. 22–28. Dostupné online. DOI10.1109/mm.2003.1196112.
 9. www.googleguide.com, rev. 2011-12-28. Dostupné online. (anglicky)
 10. Jazyková poradňa : Sú správne slovesá (vy)googlovať/(vy)gúglovať, (vy)googliť/(vy)gúgliť a spojenia vyhľadať na googli a vyhľadať googlom? [online]. Bratislava: Petit Press, [cit. 2018-08-10]. Dostupné online.
 11. Our Locations | Google [online]. about.google, [cit. 2019-09-27]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. Google Slovakia, s. r. o. - Obchodný register [online]. finstat.sk, [cit. 2019-09-27]. Dostupné online.
 13. MEDIALNE.SK. Google otvoril slovenskú pobočku [online]. medialne.etrend.sk, [cit. 2019-09-27]. Dostupné online.
 14. TechCrunch [online]. [Cit. 2019-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)[nefunkčný odkaz]
 15. najpoužívanejšie vyhľadávače na svete [online]. týždenník TREND, 20. 4. 2006, [cit. 2013-06-08]. Dostupné online. Archivované 2014-12-03 z originálu.
 16. [Inc.]. Google adsense pomocník [online]. Google, Inc., 28. Február 2013. Dostupné online.
 17. [Inc.]. Google adwords pomocník [online]. 16. Marec 2013. Dostupné online.
 18. [Inc.]. Google analytics pomocník [online]. 16. Marec 2013. Dostupné online.
 19. Google zlomil ďalší rekord. Android aktívne využíva už 2,5 miliardy zariadení [online]. touchIT, 2019-05-09, [cit. 2019-09-04]. Dostupné online.
 20. BRANTS, Thorsten. Tutmonda helplingvo por ĉiuj homoj [online]. 2012-02-22, [cit. 2012-03-11]. Dostupné online. (po anglicky)
 21. Languages - Google Translate [online]. translate.google.com, [cit. 2018-04-28]. Dostupné online. (po anglicky)
 22. A Google Projects Resting Ground: The Google Graveyard [online]. wordstream.com, [cit. 2020-02-18]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]