Google Street View

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pokrytie
Street View auto v Bratislave

Google Street View je vlastnosť a funkcia Google Maps a Google Earth, ktorá ponúka 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice a umožňuje používateľom prehliadať si časti vybraných miest a ich okolitých metropolitných oblastí na úrovni terénu. Bola uvedená 25. mája 2007, v tom čase bolo k dispozícii 5 miest v USA. Postupne sa rozšírila na stovky amerických miest a predmestí a tiež na časti Francúzska a Talianska.

Google Street View zobrazuje fotografie, ktoré boli vytvorené fotoaparátom namontovanom na automobile, a je možné sa pohybovať pomocou klávesov alebo pomocou myši. Takto je možné prehliadať si fotografie v rôznych veľkostiach, v ľubovoľnom smere a z rôznych uhlov. Čiary, ktoré sú zobrazované pozdĺž ulíc, ukazujú smer ulice.

História[1][upraviť | upraviť zdroj]

Prapôvodný Street View sa zrodil v roku 2001 ako Google sponzorovaný vedecký projekt Stanfordskej Univerzity pod názvom  The Stanford CityBlock Project. Po piatich rokoch za z SityBlock oficiálne zrodil StreetView.

Google Indoor Street View[1][upraviť | upraviť zdroj]

Tento komplikovaný názov poznajú skoro všetci majitelia firiem, kam chodia zákazníci. Je to virtuálne prehliadka. Virtuálne prehliadka sa prvý krát objavila v Google mapách v roku 2010. Priniesla zákazníkom nový zážitok a obchodníkom vyššiu dôveryhodnosť. Od roku 2013 si kaviarne, múzeá, obchody a obchodíky mohli najať certifikovaného Google fotografa na vytvorenie virtuálnej prehliadky. Dnes je virtuálna prehliadka bežná súčasť Google My Business (Google Moja Firma). Google My Business je aj veľmi dobrý marketingový nástroj, vďaka ktorému môžete zvýšiť zisky až dvojnásobne.

Slovensko na Street View[2][upraviť | upraviť zdroj]

Príroda Pamiatky Iné
Vysoké Tatry Spišský hrad Mohyla generála M. R. Štefánika
Slovenský raj Bojnický zámok Aquapark Tatralandia
Nízke Tatry Kaštieľ Betliar Kúpele Bojnice
Popradské pleso Bardejov Holiday park Kováčová
Jasovská jaskyňa Hrad Červený Kameň Kúpele Sliač
Jaskyňa Domica Oravský hrad ZOO Bojnice
Dobšinská ľadová jaskyňa Banskoštiavnické tajchy Gino Paradise Bešeňová
Gombasecká jaskyňa Banská Štiavnica Múzeum slovenskej dediny
Ochtinská aragonitová jaskyňa Viniansky hrad Štadión MŠK Žilina
Múzeum oravskej dediny SNG Kaštieľ Strážky Štadión FC Spartak Trnava
Múzeum slovenskej dediny Štadión MŠK Košice

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b História Google Street View - na WooReality všetko o 360, VR a AR. wooreality, 2017-12-05. Dostupné online [cit. 2018-04-02].
  2. Zoznam turisticky zaujímavých lokalít na Slovensku