Grécka kolonizácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grécka a fenická kolonizácia

Grécka kolonizácia (v staroveku) bolo zakladanie nových gréckych osád mimo pôvodného gréckeho územia. Prebiehala v dvoch hlavných vlnách: zhruba 1100 – 900 a potom 754 – 535 pred Kr. Dôvodom kolonizácie bolo okrem iného aj preľudnenie gréckeho pobrežia, nedostatok ornej pôdy a potravín a potreba ochrany obchodných ciest a odbytísk.

Príčiny kolonizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Príčiny tzv. veľkej gréckej kolonizácie boli rôzne: v prvom rade to bol relatívny nedostatok pôdy. Od polovice 8. storočia pred Kr. narastal počet obyvateľov v Grécku, okrem toho veľkú časť pôdy sústreďovala vo svojich rukách aristokracia. V tomto období sa v Grécku rozvíjala remeselná výroba, ale v Grécku bol nedostatok surovín (predovšetkým chýbali kovy), preto osídľovali Gréci územia, kde sa nachádzali kovové rudy. S rozvojom remesiel súviselo aj hľadanie odbytísk. Takisto sa zvyšovalo politické napätie v najvyspelejších mestských štátoch (rodová aristokracia na jednej strane proti remeselníkom a obchodníkom na druhej strane), pričom porazená strana sa obyčajne vysťahovala a založila nové mesto.

Prvá vlna kolonizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá vlna kolonizácie prebiehala súčasne s usadzovaním sa Grékov na Balkánskom polostrove smerom na Východ na západnom pobreží Malej Ázie. Jednotlivým kmeňom v Grécku zodpovedalo aj osídlenie od severu na juh: najsevernejšie sa usadili Aitóli, v strednej časti Ióni (tzv. Iónia) a najjužnejšie sa usadili Dóri. Tieto oblasti však osídľovali Gréci aj neskoršie.

Druhá vlna kolonizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Takzvaná „Veľká kolonizácia“ už prebiehala v celom Stredomorí aj v oblasti Čierneho mora. Datuje sa zhruba medzi rokmi 755 – 535. Grécke mestá vtedy kolonizovali oblasti ako južná Galia (založenie Marseille), južné Taliansko a Sicília (Veľké Grécko), Kyrenaiku a Čierne more (Tauris, Kolchis). Existovali dva typy kolónií: apoikiai a emporia. Prvé boli mestské štáty samy o sebe, druhé len grécke obchodné kolónie.

Dôsledky[upraviť | upraviť zdroj]

Na jednej strane podporila kolonizácia šírenie helenizmu a rozmach gréckeho obchodu. Na druhej strane došlo k prílivu lacného tovaru a potravín na grécku pevninu a masovému upadaniu obyvateľstva gréckych poleis do dlhového otroctva, čo viedlo k zväčšovaniu sociálneho napätia.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Řecká kolonizace na českej Wikipédii.