Grampozitívna baktéria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Grampozitívna baktéria [písané s malým g][1] (iné názvy: Gram-pozitívna baktéria [písané s veľkým G][2], gram-pozitívna baktéria [písané s malým g][3], G+ baktéria, G+ baktéria) je baktéria, ktorá po Gramovom farbení zostane zafarbená nafialovo. Bunková stena takejto baktérie sa pri Gramovom farbení farbí kryštálovou fialovou farbou a na rozdiel od gramnegatívnych baktérií si vďaka svojej hrubej vrstve peptidoglykánu uchováva fialovú farbu aj po odfarbení.

Okrem farbenia bunková stena ovplyvňuje aj citlivosť bunky na dané antibiotikum. Aj keď je bunková stena hrubšia, je viac citlivá na antibiotiká, a to aj kvôli tomu, že grampozitívnym baktériám chýba vonkajšia membrána.

Zloženie bunkovej steny[upraviť | upraviť zdroj]

Peptidoglykán je základný polymér bunkovej steny, ktorý sa skladá z aminosacharidov (N-acetylglukozoamín, kyselina N-acetylmurámová), aminokyselín (tetrapeptid, D/L alanín, kyselina G-glutámová, L-lyzín), techiových kyselín a lipotechiových kyselín (zložené z lipidov a zvyšku peptidoglykánu). Lipidy bunková stena obsahuje 0 – 2 % lipidov, čo je v porovnaní s G- baktériami malé množstvo a polysacharidy (35 – 65 %).

Zástupcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Zástupcovia grampozitívnych baktérií sú: [2][4][5][6]

Poznámka (*): Taxón Firmicutes pôvodne (t.j. na konci 20. storočia) zahŕňal úplne všetky grampozitívne baktérie okrem archebaktérií. Na začiatku 21. storočia bola definícia taxónu (kmeňa) Firmicutes zmenená na fylogenetickú, preto z tohto kmeňa vypadli aktinobaktérie a naopak doň boli presunuté gramnegatívne taxóny Negativicutes a mykoplazmy; takto definované Firmicutes sú uvedené vo vyššie uvedenom prehľade ako "kmeň Firmicutes". Najnovšie však (napr. podľa GTDB) bol tento fylogeneticky definovaný kmeň Firmicutes rozdelený na viacero menších kmeňov, konkrétne na kmene Firmicutes [v najužšom zmysle], Firmicutes A, Firmicutes B, Firmicutes C, Firmicutes D, Firmicutes E, Firmicutes F, Firmicutes G, Firmicutes H, DTU030, SLNR01, DUMJ01 a SpSt-956.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. grampozitívny. In: ŠALING, S. et al. Veľký slovník cudzích slov 2000, S. 446
  2. a b VESTEG, M. Základy mikrobiolígie, protistológie a algológie. 2020. S. 147 a nasl.
  3. http://www.kbg.fpv.ukf.sk/TBZC/tema_8.html
  4. baktéria. In: Encyclopaedia Beliana
  5. bakterie. In: Malá československá encyklopedie
  6. GTDB (Release 202) [1]
  7. Hugenholtz P, Tyson GW, Webb RI, Wagner AM, Blackall LL. Investigation of candidate division TM7, a recently recognized major lineage of the domain Bacteria with no known pure-culture representatives. Appl Environ Microbiol. 2001;67(1):411-419. doi:10.1128/AEM.67.1.411-419.2001