Greenpeace

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pobočky Greenpeace

Greenpeace je medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia založená v kanadskom meste Vancouver v roku 1971.

Greenpeace vo svete[upraviť | upraviť kód]

Greenpeace je známe vedením nenásilných kampaní za zastavenie vzdušných a podzemných jadrových pokusov a ukončenie lovu na veľryby. V posledných rokoch sa organizácia zameriava aj na iné témy ochrany životného prostredia ako globálne otepľovanie, genetické inžinierstvo, toxické látky a rad iných. Greenpeace národné a regionálne odbočky v 41 krajinách na celom svete, ktoré sú prepojené cez v Amsterdame sidliacu Greenpeace International. Organizácia dostáva finančné prostriedky od odhadovane 2,8 milióna darcov a z charitných fondov. Aby si však zachovala úplnú nezávislosť, neprijíma dary od podnikov či vládnych inštitúcií.

Greenpeace Slovensko[upraviť | upraviť kód]

Greenpeace Slovensko má kanceláriu v Bratislave, lokálne skupinky aktivistov sú v ostatných väčších mestách. Momentálne pôsobí v Greenpeace Slovensko asi 400 dobrovoľníkov.

Od roku 2004 slovenský Greenpeace rieši problém starých záťaží, lebo štátu trvá vysporiadať sa s problémom už dve desaťročia a v právnom poriadku nie je komplexne upravený. Greenpeace sa usiluje o prípravu zákona o environmentálnych záťažiach.[1]

Niekoľko rokov rieši Greenpeace tiež prípad dopadov prípadnej ťažby uránu na životné prostredie. Ťažbu na Slovensku chystá kanadská firma Tournigan, a to v bezprostrednej blízkosti Košíc v rekreačnej lokalite Jahodná.[2]

Lode Greenpeace[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Environmentálne záťaže
  2. Ťažba uránu

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Greenpeace

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]