Guild Wars Prophecies

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guild Wars Prophecies
Základné informácie
Autor/VývojárArenaNet
VydavateľNCsoft
NávrhMike O'Brien
Dátum vydania28. apríl 2005
ŽánerMMORPG, CORPG
MódMultiplayer
PrístupnosťPEGI: 12+
PlatformaPC
MédiumCD(2) alebo Download
Minimálne požiadavkyIntel Pentium III 800 MHz CPU, 256MB RAM, 2GB miesta na pevnom disku, 32MB Radeon 8500 alebo GeForce 3 grafická karta, 56kbit/s internetové pripojenie, Windows 98/ME/2000/XP or Linux x86 w/Cedega
Ďalšie odkazy
Web stránka hryguildwars.com

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Guild Wars Prophecies je časťou kooperatívnej RPG online počítačovej hry Guild Wars od spoločnosti ArenaNet. Hra je určená predovšetkým na spoločné hranie viacerýcy hráčov, ale ponúka aj možnosť hry pre jedného hráča. Hrať je možné iba s pripojením na internet. Viac informácii o herných princípoch platných vo všetkých datadiskoch nájdete v hlavnom článku o hre Guild Wars.


Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Misie[upraviť | upraviť zdroj]

Plnenie misií je na rozdiel od úloh nutným predpokladom pre dokončenie PvE časti hry. Celkovo je v hre 20 misií, ale ani po ich dokončení hra nie je pre hráča ukončená. Dokončením poslednej misie sa hráčovi otvárajú nové elitné úlohy v lokáciách ktorými už prešiel. Každá misia obsahuje aj bonus. Po splnení všetkých misií aj s bonusom získava hráč titul Protector of Tyria. Viac o tituloch sa môžete dočítať v hlavnom článku o hre v časti o tituloch.

Povolania[upraviť | upraviť zdroj]

Guild Wars Prophecies prináša šesť povolaní ktoré je možné ľubovoľne kombinovať a využiť tak rôzne taktické možnosti a špeciality spojení povolaní.

Warrior[upraviť | upraviť zdroj]

Warrior (bojovník) je postavou ktorá je určená na boj z blízka. Má najsilnejšie brnenie zo všetkých povolaní v hre. Jeho typickými zbraňami sú meč, sekera a kladivo. Meč a sekera sú jednoručné zbrane a je teda možné k nim v druhej ruke nosiť štít, čo ešte zvyšuje odolnosť bojovníka. Kladivo je dvojručná zbraň. Každá zbraň má rozdielnu sadu skilov a vlastností. Meč je najslabší, ale najrýchlejsí, kladivo spôsobuje najväčšie poškodenie, ale frekvencia úderov je najnižšia. Miesto bojovovníka pri boji je v prvých líniách tak, aby chránil ostatné postavy so slabším brnením. Bojovník je jediným povolaním v Prophecies, ktoré dokáže využívať adrenalín. Mnohé skily bojovníka nepotrebujú na aktiváciu žiadnu energiu, ale iba adrenalín.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Sword mastery - Majstrovstvo meča. Pridávaním bodov do tohto atribútu spôsobíte mečom súperovi väčšie poškodenie a vaše skily určené pre boj s mečom budú silnejšie.
 • Axe mastery - Majstrovstvo sekery. Pridávaním bodov do tohto atribútu spôsobíte sekerou súperovi väčšie poškodenie a vaše skily určené pre boj so sekerou budú silnejšie.
 • Hammer mastery - Majstrovstvo kladiva. Pridávaním bodov do tohto atribútu spôsobíte kladivom súperovi väčšie poškodenie a vaše skily určené pre boj s kladivom budú silnejšie.
 • Tactic - Taktika. Pridávaním bodov do tohto atribútu posilníte skily s týmto atribútom spriahnuté. Sú to prevažne obranné skily.
 • Strength - Sila. Primárna vlastnoť, je možné do nej pridávať body iba ak má vaša postava povolanie bojovníka ako primárne. pridávaním bodov do tohto atribútu robíte skily spriahnuté s touto vlastnosťou efektívnejšie a každý útok bojovníka bude mať vyššiu prieraznosť brnenia.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

K bojovníkovy sa používajú rôzne sekundárne povolania v závislosti od situácie. Najtypickejšie sú:

 • Warrior/Monk (W/Mo) - Monk (liečiteľ) dodáva bojovníkovy obrovskú výhodu. Je to aj najčastejšie sekundárne povolanie pre bojovníka s akýmsa v hre môžete stretnúť. Kombinácia silného brnenia s vynikajúcou skopnosťou liečiť sa robí z bojovníka tzv. tank.
 • Warrior/Elementalista (W/E) - Táto kombinácia sa používa hravne v prostredí PvP. Z elementalistických kúziel sa používajú prevažne kúzla ktoré sú schopné nepriateľa zhodiť na zem na diaľku. Bojovník si tak zabezpečí aby mu jeho cieľ nemohol utiecť.
 • Warrior/Necromancer (W/N) - Aj táto kombinácia je hodne používaná hlavne v PvP. Využíva sa tu schopnosť necromancera preniesť negatívne kondície (napríklad slepotu) zo seba na nepriateľa. Bojovník sa týmto spôsobom môže efektívne udržať schopný boja.
 • Warrior/mesmer (W/Me) - Táto kombinácia povolaní sa používa predovšetkým v PvE pri tzv farmingu. Hráči s takouto postavou chodia bojovať sami so zámerom nazbierať čo najviac vzácnych zbraní a predmetov za účelom zisku.

Ranger[upraviť | upraviť zdroj]

Ranger (strelec) je primárne majster luku. Ako jediná postava v hre si môže osvojiť a trénovať zviera (táto možnosť je prístupná aj postavám ktoré si vezmú strelca ako sekundártne povolanie). Jeho brnenie je druhé najsilnejšie hneď po brnení bojovníka a má zvýšený bonus proti poškodeniu niektorým z druhov elementov (oheň, voda, vzduch a zem). Medzi povolaniami je unikátny svojou schopnosťou prežiť a utiecť z boja. Má viacero skilov pre zrýchlenie pohybu a zvýšenie šance na úhyb pred útokom. Jeho typickou zbraňou je luk, pričom používa viacero druhov, podľa toho či potrebuje váčší dostrel, alebo rýchlejšiu streľbu. Strelec ako jediná z postáv v hre dokáže ukladať pasce, ktoré spôsobia okololitým nepriateľom rôzne druhy poškodenia. Okrem toho strelec disponuje aj mnohými spiritmi s rôznymi druhmi efektov ktoré pôsobia ako na členov partie, tak aj na nepriateľov.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Marksmanship - Majstrovstvo luku. Pridávaním bodov do tohto atribútu sposobíte lukom väčše poškodenie súperovi a vaše skily určené na boj s lukom budú silnejšie.
 • Wilderness survival - Pridávaním bodov do tejto vlastnosti robíte efektívnejšími mnohé skily ktoré pomáhajú strelcovi prežiť. Patrí sem aj väčšina jeho pascí a spiritov.
 • Beast mastery - Pridávaním bodov do tejto vlastnosti sa stáva vaše zviera silnejšie a skily ktoré používa budú efektívnejšie.
 • Expertise - Primárna vlastnoť, je možné do nej pridávať body iba ak má vaša postava povolanie strelca ako primárne. Každým bodom pridaným do tejto vlastnosti budú všetky vaše skily o 4% lacnejšie.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Ranger/Monk (R/Mo) - Veľmi časté sekundárdne povolanie pre strelca je mních, čim je posilnená jeho schopnosť prežiť.
 • Ranger/Elementalista (R/E) - Strelec využíva z elementalistu predovšetkým možnosť posilniť účinok svojej zbrane a spôsobiť tak nepriateľovy vyššie poškodenie.
 • Ranger/Necro (R/N) - Táto kombinácia povolaní sa začala výraznejšie používať až po vydaní Guild Wars Factions. Využíva sa tu primárna vlastnosť strelca, teda znižovanie ceny skilov. Od necromancera sa používajú skily ktoré z nepriateľa kradnú život. Ranger v tomto prípade nebojuje na diaľku, ale pribehne až k nepriateľovi a neustále používa niekoľko skilov vysávajúcich život. Takúto postavu je ťažké zabiť, pretože sa každým útokom lieči.
 • Ranger/Ritualista (R/Ri) - Toto sekundárne povolanie je prístupné iba hráčom ktorý vlastnia Guild Wars Factions. Z ritualistu sa v tejto kombinácii využíva schopnosť posilnenia účinkov zbraní. Strelcov luk tak spôsobuje vyššie poškodenie.

Elementalista[upraviť | upraviť zdroj]

Elementalista je druh mága ktorý vládne základným silám prírody a je najsilnejším povolaním v hre. Sú to oheň, voda, vzduch a zem. Všetky štyri elementy majú v hre svoje špeciálne vlastnosti. Oheň spôsobuje všeobecne najväčšie poškode nie a okrem toho môže spôsobiť nepriateľovi aj horenie ktoré mu nasledujúcich niekoľko sekúnd uberá život. Vo vzdušnej mágii má elementalista kúzla ktoré majú zvýšenú prieraznosť brnenia. Okrem toho sú tam aj kúzla na podporu tímu (zrýchľovanie pohybu, oslepenie nepriateľa…). Vodná mágia sa špecializuje na výrazné spomalovanie pohybu nepriateľa. Zemná mágia má zo všetkých elementov najširšiu paletu ochranných kúziel. Miesto elementalistu v boji je v strednej časti partie. Drží sa za bojovníkmi aby ho chránili lebo má slabé brnenie, ale pred mníchmi aby ich mohol chrániť.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Air magic - Vzdušná mágia. Spôsobuje silné poškodenia a má zvýšenú prieraznosť brnenia.
 • Earth magic - Zemná mágia. Kombinácia silných nepriateľa poškodzujúcich a obranných kúziel.
 • Fire magic - Oheň. Široká paleta kúziel pre podpalovanie a ničenie nepriateľov.
 • Water magic - Vodná mágia. Okrem silného poškodenia aj spomaľuje súperov, čím z nich robí ľahký ciel pre ostatných členov tímu.
 • Energy storage - Primárna vlastnoť, je možné do nej pridávať body iba ak má vaša postava povolanie elementalistu ako primárne. Pridávaním bodov do tohto atribútu má vaša postava väčšiu zásobu energie na vyvolávanie kúziel.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Elementalista/Monk (E/Mo) - Najtypickejším sekundárnym povolaním pre elementalistu je mních. Vďaka svojej veľkej zásobe energie často plní úlohu pomocného liečiteľa ako v PvP tak aj v PvE.
 • Elementalista/Assassin (E/A) - Assassin je povolanie z datadisku Guild Wars Factions. Využíva sa jeho schopnosť teleportovať sa k nepriateľovi na veľkú vzdialenosť. Možnosť nečakaného presunu k nepriateľovi a následného vysokého poškodenia spôsobeného elementalistovými kúzlami je často využívaná hlavne v PvP.

Necromancer[upraviť | upraviť zdroj]

Necromancer je druh mága, ktorý využíva čiernu mágiu. Využíva tri hlavné oblasti a to sú kúzla späté s krvou, smrťou a zariekanie. Môže sa teda špecializovať na kradnutie života nepriateľom, vyvolávanie armády nemŕtvych alebo zariekanie ktoré nepriateľom znemožňuje boj. Brnenie necromancera patrí k najslabším v hre. Jeho pozícia v partii je za bojovníkmi, ale pred mníchmi. Necromancer má ako jediná postava v hre schopnosť dopĺňať energiu ostatným členom tímu a ako jediná postava dokáže využívať mŕtvoly ktoré ostávajú po zničení protivníkov.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Blood magic - Množstvo kúzliel spätých s touto vlastnoťou kradne život protivníkovi. Na vyvolanie iných musí necromancer obetovať časť svojho života.
 • Curses - Zariekanie. Kúzla späté s touto vlastnosťou majú dlhodobé nepriaznivé účinky na nepriateľa. Väčšinou sú to takzvané hexy (tu sa môžete viac dočítať o typoch skilov).
 • Death magic - Mágia spätá so smrťou. Na mnozé z kúziel spätých s týmto atributom je potrebná mŕtvola. Z nich necromancer vytvára svoju nemŕtvu armádu.
 • Soul reaping - Primárna vlastnosť, je možné do nej pridávať body iba ak má vaša postava povolanie necromancera ako primárne. Za každý bod v tomto atribúte dostane necromancer jeden bod do energie pri každej smrti v jeho okolí.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Necromancer/Monk (Ne/Mo} - V tejto kombinácii necromancer využíva liečiacu silu mnícha, aby vedel udržať pri živote seba aj svoju armádu nemŕtvych.
 • Necromancer/Warrior (Ne/W} - Veľmi obľúbená kombinácia hlavne v PvP. Síce má slabšie brnenie ako bojovník, ale vďaka schopnosti vysávať život dokáže spôsobiť súperovi veľké poškodenie a súčasne seba udržať pri živote.

Mesmer[upraviť | upraviť zdroj]

Mesmer je druh mága ktorého špecialitou sú protiútoky. Nepotrebuje na nepriateľa útočiť priamo, stači ak na neho zošle kliatbu (hex), ktorú ak si nepriateľ nevšimne včas tak sa zabije sám pri pokuse útočiť na mesmera. Mesmery sú väčšinou zameraný na likvidáciu konkrétneho druhu nepriateľov, teda warriorov a rangerov, alebo mágov ako sú elementalisti, nepriateľký mesmery a hlavne monkovia. Okrem schopnosti efektívne zabíjať nepriateľa protiútokmi sa mesmer špecializuje aj na vyraďovanie nepriateľov. Má viacero možností ako zabrániť nepriateľom používať ich skily a robí z nich nepoužiteľné postavičky. Vďaka svojej schopnosti kúzliť kúzla vysokou rýchlosťou je mesmer obávaný súper pre všetky povolania v hre.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Domination magic - Vlastnosť na ktorú sa viažu predovšetkým skily spôsobujúce nepriateľom vysoké priame poškodenie ktoré ignoruje ich brnenie a na skily vysávajúce nepriateľovu energiu.
 • Illusion magic - Vlastnosť na ktorú sa viažu predovšetkým skily vyraďujúce nepriateľov z boja a skily ktoré nepriateľom znepríjemňujú prípadne znemožňujú útoky a pohyb. Mnohé z týchto skilov okrem toho spôsobujú postupné úbúdanie života.
 • Inspiration magic - Viaže sa predovšetkým k ochranným skilom.
 • Fast casting - Primárna vlastnosť mesmerov, je prístupná ib aak má hráč mesmera ako primárne povolanie. Každým bodom pridaným do tejto vlastnosti sa zvyšuje rýchlosť zosielania kúziel na nepriateľa.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Mesmer/Necromancer (Me/N) - Táto kombinácia je asi najčastejšie používanou, nakoľko aj mesmer aj necromancer majú veľké množstvo zaklínadiel (hexov, hex je druh kúzla z dlhodobým negatívnym pvlyvom na nepriateľa) ktorými môžu nepriateľa úplne vyradiť z boja.

Monk[upraviť | upraviť zdroj]

Monk (mních) je najefektívnejším liečiteľom v hre a preto je to aj jeho najčastejšia funkcia. V prostredí PvP sa často využíva aj útočná sila mníchov, nakoľko ich útoky ignorujú brnenie nepriateľov. Mních môže mať zameranie na liečenie alebo ochranu, ale najčastejšie je to kombinácia ochranných a liečivých kúziel. Mních má najslabšie brnenie v hre a je preto ľahším cieľom pre nepriateľov. Nakoľko sa snaží udržať pri živote svojich spoluhráčov je často aj prvým cieľom nepriateľského útoku. Pozícia mnícha pri hre je celkom vzadu za ostatnými postavami ktoré ho majú chrániť, ale nie príliš ďaleko, aby boli všetci členovia tímu v dosahu jeho liečivých kúziel.

Základné vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Healing prayers - Liečivé modlitby. Pridávaním bodov do tohto atribútu sa stávajú skily s liečivým účinkom efektívnejšie.
 • Protection prayers - Ochranné modlitby. Pridávaním bodov do tohto atribútu sa stávajú skily s ochranným účinkom efektívnejšie.
 • Smiting prayers - Trestné modlitby. Pridávaním bodov do tohto atribútu sa stávajú útočné skily mnícha silnejšie.
 • Divine favor - Priazeň bohov. Primárna vlastnoť, je možné do nej pridávať body iba ak má vaša postava povolanie mnícha ako primárne. Pridávaním bodov do tohto atribútu dostávate bonus pri zoslaní každého liečiteľského alebo ochranného kúzla a teda je vaša schopnosť liečiť silnejšia. Efektívnejšie pracujú aj skily spriahnuté s touto vlastnosťou.

Typické sekundárne povolania[upraviť | upraviť zdroj]

 • Monk/Mesmer (Mo/Me) - Najčastejšie používané sekundárne povolanie pre monka je mesmer a to ako v PvP tak aj v PvE časti hry. Mesmer má totiž viacero veľmi efektívnych spôsobov ako môže získavať energiu, ktorú monk potrebuje na zosielanie kúziel.
 • Monk/Necromancer (Mo/N) - Aj v tomto prípade sa zo sekundárneho povolania využíva hlavne schopnosť získavať energiu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]