Preskočiť na obsah

Gymnik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Folklórny súbor Gymnik
folklórny súbor
Založenie 1964
Vedúci Štefan Gerhát
Kontakt Fakulta telesnej výchovy a športu UK,
Nábr. arm. gen. L. Svobodu 9,
814 69 Bratislava,
Tel. : +421 907 734 228
Krajina Slovensko Slovensko
URL gymnik.sk

Folklórny súbor Gymnik vznikol v roku 1964 na podnet odbornej asistentky Šimonekovej pri Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. V súbore sa stretávajú študenti Univerzity Komenského i ďalších bratislavských stredných a vysokých škôl, ktorí sem prichádzajú študovať zo všetkých kútov Slovenska. Súbor je pravidelným účastníkom viacerých slovenských i zahraničných folklórnych festivalov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Názov „GYMNIK“ je odvodený z termínov gymnopédia (grécky bojový tanec), gymnos (cvičiť nahý), gymnikológia (náuka o telesných cvičeniach). Súbor dlhodobo patrí medzi najlepšie akademické folklórne súbory na Slovensku. Za roky svojej existencie sa v ňom vystriedalo viac ako 700 členov. Gymnik sa publiku predstavil na stovkách vystúpení doma i v zahraničí. Špecifikum súboru vyplýva z tradície prirodzených daností poslucháčov FTVŠ – šikovnosti, obratnosti, pohybovej zdatnosti, ale aj hravosti a humoru. V repertoári súboru sú tance a tanečné bloky z mnohých regiónov Slovenska. Nesú rukopis choreografa, pána Jána Blaha, ale aj pánov Juraja Hamara, Petra Mezeia a iných choreografov mladšej generácie. Choreografie sa vyznačujú návratom k pôvodným zdrojom ľudového umenia so snahou o minimálnu štylizáciu.

V súčasnosti má súbor 50 členov, zväčša poslucháčov fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave a bratislavských stredných škôl. Riaditeľom súboru je pán Štefan Gerhát.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Súbor je laureátom mnohých slovenských festivalov a prehliadok ako Východná, Detva, Myjava, Zuberec, Heľpa a mnohých ďalších.

Okrem iných ocenení je i dvojnásobným držiteľom „Ceny Mikuláša Senku“.

K najvýznamnejším oceneniam zo zahraničia patria:

  • 1. miesto z Medzinárodnej súťaže vysokoškolských folklórnych súborov v poľskom Sosnovci (1979)
  • ,„Zlatý chrám“ z Medziná- rodného folklórneho festivalu v sicílskom Agrigente (1989)
  • Čestné uznanie Ministerstva kultúry ČR z medzinárodného folklórneho festivalu v Strážnici (1990)
  • „Zlatá a bronzová valaška“ z MF horských krajín v poľskom Zakopanom (1997 a 2011)
  • „Grand Prix“ z XIII. medzinárodného folklórneho stretnutia v poľskom Ziwieci (2002)
  • folklórny „Oscar“ z 35. folklórneho festivalu v talianskej Gorizii (2005)
  • a mnoho ďalších…

Gymnik sa predstavil vari vo všetkých štátoch Európy, hosťoval v Amerike, Afrike i Ázii. Umelecky spolupracoval s bratislavskými divadlami (SND: Na skle maľované, Playback; Nová scéna: Hrnčiarsky bál).

Ľudová hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Ľudová hudba Folklórneho súboru Gymnik má 11 členov, z toho 3 prvé husle, 2 druhé husle, 2 violy, kontrabas, harmonika, cimbal a gajdy. Zameriavame sa na ľudovú hudbu z najvýznamnejších regiónov Slovenska. Snažíme sa o čo hudobne najautentickejšiu interpretáciu daného regiónu. Primášom ĽH je pán Branislav Boráň.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]