HARPÚNA
Tento článok potrebuje doplniť odkazy na ostatné články. Prosím, upravte tento článok podľa návodu na Wikipédia:Príručka/Odkazy. Prosím, odstránte túto šablónu po pridaní odkazov. |
Občianske združenie HARPÚNA bolo zaregistrované 19.12.2014. Hlavným cieľom združenia je prinášať netradičné riešenia na tradičné problémy, pričom združenie sa venuje prioritne tým témam, na ktoré riešenia dokáže implementovať do praxe a nie len otvárať diskusiu alebo prinášať kritiku. Väčšinou všetci vedia, že niečo je zlé a ďalšia kritika zriedkakedy pomôže. O čo viac robiť, o to menej rozprávať, je jedno zo základných hesiel združenia. HARPÚNA nevznikla, kvôli v minulosti zle nastaveným pravidlám, prítomným nedostatkov, ale vznikla s víziou do budúcna.
Predstavitelia združenia[upraviť | upraviť kód]
Prvým predsedom občianskeho združenia HARPÚNA sa stal v roku 2014 po zvolení valným zhromaždením Ing. Michal Hybský (1987), ktorý zastáva túto pozíciu do dnešných dní. Predseda je štatutárnym zástupcom združenia a zastrešuje aktivitu expertných skupín, koordinátorov a realizačných partnerov. Reprezentuje združenie navonok a je hlavný manažér všetkých aktivít. HARPÚNA má podľa svojich stanov zriadenú Radu združenia a v kľúčových otázkach veľmi dôležité Valné zhromaždenie, zložené so všetkých členov združenia. Medzi členmi má združenie mnoho významných ľudí, uznávaných odborníkov, či špičkách vo svojom povolaní.
Financovanie združenia[upraviť | upraviť kód]
Združenie od svojho vzniku je financované najmä z príspevkov členov združenia, dotácií, grantov a darov. Medzi najväčších darcov občianskeho združenia HARPÚNA patria Nadácia ESET[1], Nadácia Orange[2][3] a Mesto Žilina[4][5][6].
Aktivity v školskom roku 2018/2019 v rámci projektu Malá školská reforma sú financované najmä z rozpočtov zriaďovateľov[7] základných a stredných škôl, kde budú prebiehať. Všetky aktivity v prospech združenia vykonávajú členovia bez nároku na odmenu, nakoľko svoju prácu v prospech združenia berú ako svoju občiansku povinnosť, pomôcť lepšej budúcnosti.
Zameranie združenia[upraviť | upraviť kód]
Pri občianskom združení HARPÚNA je namiesto obsahového zamerania vhodnejšie hovoriť o kvalitatívnom zameraní. Hlavným cieľom združenia je prinášať netradičné riešenia na tradičné problémy. V stanovách združenia nie sú zakotvené konkrétne témy, ktorým sa bude združenie zaoberať, ale kľúč ich výberu - musí ísť o problémy, ktorých riešenie dokáže združenie implementovať do praxe.
Členovia združenia si uvedomujú aj dôležitosť otvárania tém za účelom diskusie o problémoch a najvhodnejších riešeniach. Faktom však ostáva, že v podmienkach Slovenskej republiky sa tento postup zneužíva na politické útoky a takmer nikdy nevedie k vyriešeniu problému ale skôr k prekrytiu iného problému. Preto je združenie zamerané nie teoreticky ale prakticky - na implementáciu overených poznatkov do praxe so zdrojmi, ktoré sú k dispozícií.
Prvou témou, ktorej sa HARPÚNA venuje, je školstvo a pilotovanie riešení, ktoré by mali tvoriť súčasť komplexnej školskej reformy ako nástroja na zabezpečenie rastu slovenskej ekonomiky a zaistenia silnej pozície v globálnej ekonomike. V priebehu rokov 2018 a 2019 pripravuje združenie predstavenie ďalších tém a implementačných plánov.
Malá školská reforma[upraviť | upraviť kód]
Slovenský školský systém má viaceré nedokonalosti[8]. Jedným z nich je aj nehospodárne vynakladanie zdrojov tam, kde to nie je potrebné, čo sa prejavuje zas ich nedostatkom v iných oblastiach. Jedným z vypuklejších príkladov je investovanie do študijných odborov, ktorých absolventi sa nedokážu zamestnať vo vyštudovanom odbore[9]. To okrem vydržiavania zbytočného aparátu škôl prináša nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily v iných odvetviach. V roku 2017 nie je neobvyklé stretnúť vysokoškolsky vzdelaného predavača v maloobchodnej prevádzke. Naopak v oblasti IT by sa podľa IT asociácie dokázalo zamestnať ďalších 10 000 zamestnancov[10], produkujúcich vysokú pridanú hodnotu vyplývajúcu z aplikácie ľudského kapitálu, a tento nedostatok sa bude ďalej prehlbovať. Zároveň sa školstvo tak ako je nastavené stretáva so stropom znalostí, ktoré učitelia dokážu u žiakov vybudovať a ich relevantnosti k potrebám trhu práce v strednodobej a dlhodobej budúcnosti.
Dlhodobá nečinnosť a neschopnosť štátu reflektovať na tieto problémy vyústila do aktivity občianskeho združenia HARPÚNA s názvom Malá školská reforma. Kritériom pre riešenie tohoto problému prostredníctvom aktivity sú:
- Okamžitá nasaditeľnosť - aj do celej školskej siete,
- Využitie existujúcich spôsobov financovania a vysoká návratnosť investície do vzdelania,
- Orientácia na budúcnosť - školstvo ako základ ekonomického rastu.
Prívlastok malá v názve aktivity nereflektuje obsahovú malosť ale fakt, že realizácia aktivity nie je štátnou politikou ale výsledkom frustrácie intelektuálne nezakrpatenej časti obyvateľstva, ktorá sa už nedokáže nečinne prizerať na spôsob šafárenia s budúcnosťou krajiny a jej systematickej prípravy na úlohy montážnej dielne a najlacnejšieho vstupu na spoločný trh EÚ pre medzinárodné korporácie bez doterajších výrobných kapacít na jej území.
Budovanie kľúčových znalostí v sieti regionálneho školstva[upraviť | upraviť kód]
Prvú konkrétnu podobu získala Malá školská reforma pilotnou aktivitou Budovanie kľúčových znalostí v sieti regionálneho školstva. Hlavným cieľom pilotnej aktivity bolo zoznámenie sa s fungovaním regionálneho školstva a zmapovanie procesov, ktoré by dokázali vniesť plánované inovačné prvky do vzdelávacieho programu a samotnej výučby. Ďalšími cieľmi bolo overiť schopnosť žiakov základnej školy priať pokročilejší technický predmet a obsadenie učiteľskej pozície profesionálom z praxe.
Programovanie pre Android[upraviť | upraviť kód]
Ako prvý predmet inovovaný predmet bol zvolený Programovanie pre Android. Ide o klasifikovaný predmet, ktorý je zaradený do vzdelávacieho programu buď v rámci disponibilných hodín ako náhrada informatiky v ročníkoch, kde nie je štátnym vzdelávacím programom vyžadovaná ale tradične vyučovaná (napríklad 9. ročník) alebo doplnený o požadované znalosti tak, aby zároveň spĺňal budoval aj požadované znalosti. Cieľom programu nie je spraviť so žiakov programátorov, ale dať im pozitívnu skúsenosť so štúdiom pokročilejšej technickej disciplíny a zároveň vedomie, že ak sa v budúcnosti rozhodnú študovať iný na prvý pohľad ťažký odbor, tak to zvládnu. Po absolvovaní programu každý žiak zvládol samostatne naprogramovať jednoduchú Android aplikáciu v jazyku Java a tú nahrať do mobilného zariadenia[11].
Zapojené školy[upraviť | upraviť kód]
V školskom roku 2015/2016[12] | |
---|---|
Základná škola, Karpatská 8063/11, Žilina | |
V školskom roku 2016/2017[13] | |
Základná škola, Karpatská 8063/11, Žilina | Základná Škola s Materskou Školou, Školská 1/49, Žilina-Závodie |
Vyhodnotenie aktivity[upraviť | upraviť kód]
Na základe ukončený dvoch pilotných ročníkov sa podarilo naplniť stanovené ciele a priať nasledovné závery:
- Vzdelávanie je možné inovovať aj bez záujmu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu,
- Žiaci dobre priali pokročilejší predmet a plánovaný rozsah učiva zvládli,
- Odborník z praxe dokáže vyučovať popri zamestnaní viesť výučbu v škole z pohľadu zamestnávateľa, školy aj žiakov.
Malá školská reforma[upraviť | upraviť kód]
Po úspešnom ukončení pilotnej aktivity Budovanie kľúčových znalostí na malom počte škôl je od školského roku 2017/2018 spustený projekt Malá školská reforma, ktorý je pripravený po organizačnej a obsahovej stránke na implementáciu na veľkom počte škôl v priebehu nasledujúcich školských rokov. Hlavnými inovačnými prvkami projektu sú efektívnejšie metódy výučby, nový obsah predmetov a zapojenie odborníka z praxe priamo do vyučovacieho procesu.
Efektívnejšie metódy výučby[upraviť | upraviť kód]
V spolupráci s ďalšími organizáciami a expertmi na problematiku[14] bola pre projekt vybraná vyučovacia metóda založená na metodike eduScrum, ktorej základom je prenesenie zodpovednosti za vzdelávanie z učiteľov na žiakov a zmena úlohy učiteľa vo vyučovacom proces z nositeľa informácií a znalosti do úlohy kouča, ktorý žiakom pomáha vlastným úsilím a tímovou prácou budovať plánované znalosti a kompetencie. Metóda už od pilotného nasadenia preukázala objektívne zlepšenie študijných výsledkov žiakov a okrem znalostí samotných buduje aj ďalšie soft-skills ako napríklad prezentačné zručnosti, kreativitu, tímovú prácu, schopnosť riešiť problémy a pracovať s informačnými zdrojmi alebo komunikatívnosť.
Nový obsah predmetov[upraviť | upraviť kód]
V súčasnej dobe sa na slovenských školách vyučujú aj predmety, ktoré už svojim obsahom nie sú relevantné k požiadavkám trhu práce alebo sú vyučované veľmi neefektívne. Projekt Malá školská reforma preto prináša nový obsah technických predmetov. Ide najmä o Programovanie pre Android, Genetika (základy genetickej modifikácie aj s praktickým experimentom - vytvorenie novej vlastnosti e-coli baktérií, rezistencie voči antibiotikám zmenou jej DNA). Oba tieto predmety sú nasadené na základných aj stredných školách od školského roku 2017/2018. V príprave sú aj ďalšie predmety, napríklad Nanotechológie a Robotika. Tieto štyri predmety predstavujú pohľad na riešenie problémov v budúcnosti, teda či je možné riešenie naprogramovať, automatizovať alebo zabezpečiť zmenou DNA či štruktúry atómu.
Zapájanie odborníkov z praxe do výučby[upraviť | upraviť kód]
Kľúčovou súčasťou výučby na školách je okrem efektívnejšej metódy výučby a aktualizovaného obsahu predmetov aj zapojenie odborníka z praxe do výučby v úlohe učiteľa. Ide o najlacnejší a najefektívnejší nástroj na zabezpečenie výučby pokročilejších technických predmetov v regionálnom školstve. Až komplexná zmena učebných osnov na pedagogických fakultách a zmena postavenia a úlohy učiteľa v spoločnosti môže zaručiť rovnakú kvalitu a efektívnosť výučby odborníkom z praxe a profesionálnym pedagógom.
Zapojené školy v školskom roku 2017/2018[upraviť | upraviť kód]
Prvý ročník projektu Malá školská reforma sa sústredil na vybudovanie vzťahov s kľúčovými zriaďovateľmi a v druhom bude kladený dôraz na väčšie rozšírenie projektu na väčší počet škôl.
Základne školy v školskom roku 2017/2018[15] | |
---|---|
ZŠ Karpatská | Cirkevná škola sv. Dominika Sávia Zvolen |
ZŠ Martinská | ZŠ Námestie mladosti |
ZŠ s MŠ Školská | ZŠ s MŠ Ulica sv. Gorazda |
ZŠ Jarná | ZŠ Gaštanová |
ZŠ Limbová | ZŠ Slovenských dobrovoľníkov |
Stredné školy v školskom roku 2017/2018[15] | |
Gymnázium Varšavská | Spojená škola Nábrežná Kysucké nové mesto |
Gymnázium Hlinská | Súkromné gymnázium Oravská cesta |
Gymnázium Viliama Paulinyho – Tótha |
Zapojené školy v školskom roku 2018/2019[upraviť | upraviť kód]
Pre veľký záujem škôl, zriaďovateľov a iných kompetentných ľudí sa od školského roku 2018/2019 počíta s nasadením inovatívnej výučby na rapídne väčší počet škôl. Prípravný proces prebieha na základných a stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti miest Žilina, Banská Bystrica, Martin, Ružomberok, Dolný Kubín, Brezno, Banská Štiavnica, Veľký Krtíš, Krupina, Žilinského samosprávneho kraja a Banskobystrického samosprávneho kraja. Ambíciou združenia je priniesť inovatívne prvky výučby aj do iných miest a krajov na území Slovenska.
Zoznam vybraných zapojených škôl v školskom roku 2018/2019[16]:
Informatika | Genetika | ||||
1 | Gymnázium Andreja Sládkoviča | Banská Bystrica | 1 | Gymnázium Andreja Sládkoviča | Banská Bystrica |
2 | Gymnázium Andreja Sládkoviča | Krupina | 2 | Gymnázium Andreja Sládkoviča | Krupina |
3 | Gymnázium Martina Kukučína | Revúca | 3 | Gymnázium Martina Kukučína | Revúca |
4 | Gymnázium Ivana Kraska | Rimavská Sobota | 4 | Gymnázium Ivana Kraska | Rimavská Sobota |
5 | Gymnázium Milana Rúfusa | Žiar nad Hronom | 5 | Gymnázium Milana Rúfusa | Žiar nad Hronom |
6 | Gymnázium | Detva | 6 | Gymnázium | Detva |
7 | Gymázium Andreja Kmeťa | Banská Štiavnica | 7 | Gymázium Andreja Kmeťa | Banská Štiavnica |
8 | Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy | Lučenec | 8 | Gymnázium Boženy Slančíkovej Timravy | Lučenec |
9 | Gymnázium Františka Švantnera | Nová Baňa | 9 | Gymnázium Františka Švantnera | Nová Baňa |
10 | Gymnázium Ľudovíta Štúra | Zvolen | 10 | Gymnázium Ľudovíta Štúra | Zvolen |
11 | Gymnázium Mateja Hrebendu | Hnúšťa | 11 | Gymnázium Mateja Hrebendu | Hnúšťa |
12 | Gymnázium Augusta Horislava Škultétyho | Veľký Krtíš | 12 | Gymnázium Augusta Horislava Škultétyho | Veľký Krtíš |
13 | Gymnázium Jána Chalupku | Brezno | 13 | Gymnázium Hlinská | Žilina |
14 | Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša | Banská Bystrica | 14 | Gymnázium Varšavská | Žilina |
15 | Technická akadémia | Zvolen | 15 | Gymnázium Michala Miloslava Hodžu | Liptovský Mikuláš |
16 | ZŠ Pionierska 2 | Brezno | 16 | Gymnázium Antona Bernoláka | Námestovo |
17 | ZŠ MPČĽ | Brezno | 17 | Gymnázium | Tvrdošín |
18 | ZŠ Karola Rapoša | Brezno | 18 | Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava | Dolný Kubín |
19 | ZŠ Jozefa Kollára | Banská Štiavnica | 19 | Gymnázium | Kysucké Nové Mesto |
20 | ZŠ Poľná | Veľký Krtíš | 20 | Gymnázium | Liptovský Hrádok |
21 | ZŠ Námestie A. H. Škultétyho | Veľký Krtíš | 21 | Gymnázium VPT | Martin |
22 | ZŠ J. A. Komenského | Veľký Krtíš | |||
23 | Gymnázium Hlinská | Žilina | |||
24 | Gymnázium Varšavská | Žilina | |||
25 | Gymnázium Michala Miloslava Hodžu | Liptovský Mikuláš | |||
26 | ZŠ Karpatská | Žilina | |||
27 | ZŠ Závodie | Žilina | |||
28 | Gymnázium | Bytča | |||
29 | ZŠ Martinská | Žilina | |||
30 | ZŠ Gaštanová | Žilina | |||
31 | ZŠ Limbová | Žilina | |||
32 | ZŠ Námestie dobrovoľníkov | Žilina | |||
33 | ZŠ Jarná | Žilina | |||
34 | ZŠ Sv. Dominika Sávia | Zvolen | |||
35 | ZŠ Janka Matúšku | Dolný Kubín | |||
36 | ZŠ Sládkovičova | Ružomberok | |||
37 | ZŠ Demänovská cesta | Liptovský Mikuláš | |||
38 | ZŠ Jahodnícka | Martin | |||
39 | Gymnázium Antona Bernoláka | Námestovo | |||
40 | Gymnázium | Tvrdošín | |||
41 | Gymnázium Pavla Országha Hviezdoslava | Dolný Kubín | |||
42 | Gymnázium | Kysucké Nové Mesto | |||
43 | Spojená škola | Nižná nad Oravou | |||
44 | Spojená škola | Kysucké Nové Mesto | |||
45 | Spojená škola | Martin | |||
46 | Spojená škola | Tvrdošín | |||
47 | SOŠ Elektrotechnická | Liptovský Hrádok | |||
48 | SOŠ | Žilina | |||
49 | SPŠ | Martin |
Ďalšie témy v oblasti školstva[upraviť | upraviť kód]
Združenie okrem Malej školskej reformy pripravuje aktivity v oblasti školstva v nasledovných tematických okruhoch:
- Udržateľnosť vízie a inovácie rozvoja školstva
- Motivácia študentov
- Úloha učiteľa v 21. storočí
- Otvorené školstvo - vec verejná
Referencie[upraviť | upraviť kód]
- ↑ Nadácia ESET ~ Podporili sme [online]. www.nadaciaeset.sk, [cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ PDF file from Editorial Manager [online]. [Cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ INFO@FINSTAT.SK. Nadácia Orange Zverejnenie použitia prijatého podielu dane prijímateľa Nadácia Orange pre rok 2015 [online]. finstat.sk, [cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Mesto Žilina - Vyhodnotenie grantového systému 2015 [online]. [Cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Mesto Žilina - Vyhodnotenie grantového systému 2017 [online]. [Cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Uznesenie č. 166/2017 k Návrhu na schválenie predloženia Žiadosti o nenávratný finančný príspevok [online]. [Cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Uznesenie č. 175/2018 k Rozpočtu mesta Žilina na rok 2018 - zmene rozpočtu rozpočtovým opatrením č. 4/2018 [online]. [Cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ 9 smrteľných chýb tradičného školstva | Bezbolestné učenie. Bezbolestné učenie, 2016-09-19. Dostupné online [cit. 2018-08-08].
- ↑ Vysoké školy, pracovný trh a uplatnenie absolventov Zhrnutie metodológie aktivity „Posúdenie efektívnosti študijných programov vysokých škôl“ [online]. Mária Kontrová, Centire s.r.o. Jan Koucký, Středisko vzdělávací politiky, Univerzita Karlova v Prahe Peter Obdržálek, Centrum vedecko-technických informácií SR Daniela Olejárová, Centire s.r.o, 2015, [cit. 2018-08-08]. Dostupné online.
- ↑ Slovensku chýba 10-tisíc IT špecialistov, bude to ešte horšie. Pravda.sk, 2016-10-18. Dostupné online [cit. 2017-11-26].
- ↑ Programovanie na základnej škole má za sebou prvý úspešný rok. MojAndroid.sk, 2016-07-25. Dostupné online [cit. 2018-08-08].
- ↑ ZŠ Karpatská v Žiline: Pilotná prevádzka predmetu Programovanie pre Android začala - MojAndroid.sk. MojAndroid.sk, 2015-09-21. Dostupné online [cit. 2018-08-08].
- ↑ MEDIA, INAQ. V Žiline sa vyučuje programovanie pre Android už na dvoch školách, v pláne sú ďalšie | Žilinak.sk. Žilinak, 2016-09-09. Dostupné online [cit. 2018-08-08].
- ↑ Čo je eduScrum? - Žilinská malá školská reforma. Žilinská malá školská reforma. Dostupné online [cit. 2017-11-30].
- ↑ a b Zapojené školy - Malá školská reforma. Malá školská reforma. Dostupné online [cit. 2018-08-07].
- ↑ Zapojené školy - Malá školská reforma. Malá školská reforma. Dostupné online [cit. 2018-09-14].