Hadica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Plastové hadice

Hadica je pružná rúrka na vedenie kvapalín alebo plynov. Jej vnútorný profil má spravidla kruhový tvar. Používa sa často pri čerpaní kvapalín a plynov na rôzne vzdialenosti, napr. hasičská zásahová hadica. Býva často súčasťou rôznych zariadení alebo prístrojov, napríklad vysávača. Obvykle ide o formu gumeného alebo plastového potrubia, ktoré je pružné, ohybné a do určitej miery odolné aj voči bežným formám nedeštruktívneho mechanického namáhania spojeného s bežnou manipuláciou, aj voči pretlaku a podtlaku prepravovaného média.

Technické požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice sú vyrábané podľa kombinácie požiadaviek na použitie a výkonu - prepravnej kapacity, ktorá sa od nich očakáva. Dôležitými faktormi sú priemer, hrúbka stien, pracovný tlak, hmotnosť, ohybnosť, dĺžka, zloženie, chemická inertnosť vzhľadom na prepravované médium a teplotu, pri ktorej bude hadica používaná.

Materiály[upraviť | upraviť zdroj]

Hadice môžu byť vyrobené z jedného materiálu, ale najčastejšie sú tvorené kombináciou viacerých. V praxi sú najčastejšie z nylonu, polyuretánu, polyetylénu, PVC alebo syntetickej či prírodnej gumy, podľa toho v akom prostredí sa očakáva ich použitie. V poslednej dobe sa objavujú hadice vyrobené z rôznych typov polyetylénu (LDPE a hlavne LLDPE). Medzi ďalšie materiály používané na ich výrobu patria teflón alebo nehrdzavejúca oceľ.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hadica