Hagia Sofia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hagia Sofia v noci

Hagia Sofia (starogr. Ἁγία Σοφία - Svätá Múdrosť, tur. Ayasofya) alebo Chrám Svätej Múdrosti alebo Chrám Božej Múdrosti je chrám na Zlatom rohu v Istanbule. Je to jedna z najznámejších sakrálnych stavieb sveta, v súčasnosti je z nej múzeum. Mal mimoriadny vplyv na architektúru kresťanských chrámov byzantského obradu.

Vznik a vývoj stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Kresťanské obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

Hagia Sofia bola postavená na podnet byzantského cisára Justiniána a vysvätená 26. decembra 537 na mieste, kde stál predtým menší chrám rovnakého mena, postavený Konštantínom Veľkým. Architektmi stavby boli Isidor z Milétu a Anthemios z Trallu. Anthemios patrí medzi najvýznamnejších gréckych architektov vôbec. Chrám je najvýznamnejšou pamiatkou byzantskej architektúry, symbolom celého Istanbulu. Napriek tomu sa však už roku 558 jej kupola zrútila počas zemetrasenia. Nasledovali ďalšie zemetrasenia v rokoch 989 a 1346, ktoré však už nemali taký ničivý účinok. Kupola Chrámu Svätej Múdrosti bola až do stavby kupoly nového chrámu sv. Petra v Ríme (1590) najväčšou na svete. Chrám bol aj sídelným chrámom konštantínopolského patriarchu. Po dobytí Konštantínopola štvrtou krížovou výpravou bol Chrám Svätej Múdrosti istý čas sídlom latinského patriarchu Konštantínopola.

Islamské obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

Interiér chrámu

Byzantská ríša postupne strácala svoj vplyv, až celkom zanikla roku 1453 pri masívnom útoku elitných tureckých jednotiek, ktoré dobyli za vlády sultána Mehmeda II. Konštantínopol. Hagiu Sofiu prebudovali na mešitu a kresťanské mozaiky zakryli. Chrám sa stal hlavnou – teraz už istanbulskou mešitou a podľa jej vzoru sa začali stavať ďalšie mešity najprv v meste a neskôr v celej osmanskej ríši.

Roku 1934 nariadil Mustafa Kemal Atatürk, vtedajší prezident Tureckej republiky, že Hagia Sofia bude sekularizovaná a prebudovaná na múzeum. V roku 1993 inšpekcia UNESCO zistila, že budova chátra, preto prebehla jej rekonštrukcia.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hagia Sofia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 41°00′31″S 28°58′48″V / 41,0085°S 28,98°V / 41.0085; 28.98