Halloween

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Halloween pozri Halloween (rozlišovacia stránka).
Jack-o'-lantern – vyrezávaná a osvetlená tekvica, symbol Halloweenu

Halloween je „americký sviatok, predvečer a noc z 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých“.[1]

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Halloween je pomenovanie pre predvečer významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britských ostrovov. Zostal významným sviatkom aj po prieniku kresťanstva na toto územie. Duchovenstvo malo záujem, aby sa pôvodne pohanský sviatok, kde sa slávili rôzne sily, ktoré mali počas tohto sviatku možnosť pôsobiť vo svete ľudí zmenil na oslavu sviatku Všetkých svätých – kde by sa oslavovali všetci známi aj neznámi svätci kresťanskej cirkvi.[2] Pôvodne časť zvykov spojených so sviatkom Samhain prežívala, začala však nadobúdať svetský charakter. Takéto oslavy sa odohrávali v Írsku, Škótsku a severnom Anglicku.

Do Spojených štátov Halloween priniesli írski a škótski prisťahovalci, ale až po 1845 – 1846 (veľký hladomor) sa z neho stala celonárodná udalosť.[2]

V súčasnosti ide o sekulárny sviatok s karnevalovým charakterom, ktorý sa počas 90. rokov 20. storočia rýchlo rozšíril do Európy.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Halloween. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2008. 670 s. ISBN 978-80-224-0982-7. Zväzok 5. (Galb – Hir), s. 467.
  2. a b HALLOWEEN. In: Encyclopedia of Religion. Ed. Lindsay Jones. 2nd ed. Vol. 6 Goddess worship – iconoclasm. Detroit : Macmillan Reference USA, 2005. ISBN 0-02-865733-0. S. 3758 – 3759.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Halloween