Preskočiť na obsah

Hampton Court Palace

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hampton Court Palace je pôvodný kráľovský palác v londýnskom obvode Richmond. Palác je vzdialený 18,9 km na juhozápad od Charing Cross. V súčasnosti je prístupný pre verejnosť. V parku pri paláci sa každý rok koná kvetinová slávnosť Hampton Court Palace Flower Show.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1263 sa na mieste súčasného paláca nachádzal statok Rytierov maltézského kríža. V roku 1505 si prenajal túto usadlosť najvyšší komorník sir Giles Daubeney a využíval ju na rozptýlenie Henricha VII.

Thomas Wolsey, v dobe keď zastával funkciu arcibiskupa z Yorku a prvého ministra kráľa, prevzal prenájom a pôvodné panské sídlo nechal v priebehu nasledujúcich siedmich rokoch zrekonštruovať a vytvoril tak základ súčasnej podoby paláca. Wolsey chcel vytvoriť z tohoto paláca kardinálske renesančné sídlo podľa vzoru talianskych palácov.

Palác si privlastnil, ešte za života Wolseyho, asi v roku 1525, Henrich VIII. Tudor, ktorý dal postaviť Veľkú aulu – poslednú veľkú stredovekú aulu postavenou pre anglického panovníka a tenisový kurt (pre pôvodnú verziu tenisu, z ktorého sa vyvinula súčasná podoba tenisu).

Roku 1604 bol palác miestom rokovania Jakuba I. s reprezentáciou anglických puritánov, známeho ako Hampton Court Conference. Dôsledkom neúspechu rokovania bolo rozhodnutie kráľa Jakuba I. vydať vlastnú verziu biblie, tzv. Bibliu kráľa Jakuba (anglicky King James Version Bible).

Za vlády Márie II. a Viliama III. Oranžského bola časť prestavieb vzniknutých v dobe Henricha VIII. zbúraná a časť štátnych komnát sa začala bežne používať. Polovica paláca bola v období rokov 16891694 prestavaná. Po smrti kráľovnej Márie stratil Viliam záujem o rekonštrukcii paláca. Potom bol palác znovu zanedbávaný až do doby Juraja II. a jeho manželky Karolíny, kedy bol palác vybavený novým nábytkom, ktorý navrhol architekt William Kent. Kráľovnine súkromné komnaty – kúpeľňa, spálňa a súkromná kaplnka – sú prístupné verejnosti.

Od roku 1760 panovníci preferovali iné londýnske sídla, a tak Hampton Court prestal byť využívaný ako kráľovský palác.

Roku 1796 sa začala rekonštrukcia Veľkej auly a po jej dokončení roku 1838 kráľovná Viktória sprístupnila palác pre verejnosť. Veľký požiar v kráľovskej spálni roku 1986 si vyžiadal rekonštrukciu niektorých miestností, ktoré boli ukončené roku 1995.

Labyrint[upraviť | upraviť zdroj]

Blízko Hampton Courtu je svetoznámy labyrint zo živého plotu. Bol založený okolo roku 16891695 Jurajom Londonom a Henrym Wisem pre Viliama Oranžského.

Labyrint sa rozprestiera na ploche 1 300 m² a je dlhý 800 m. Je pravdepodobné, že bol vytvorený na mieste predchádzajúceho bludiska vytvoreného pre kardinála Wolseyho. Plot tvorili pôvodne stromčeky hrabu, ale časom boli na jeho opravy použité i iné druhy stromčekov a krov.

Labyrint sa nachádza v záhradách s rozlohou 243 000 m² obklopujúcich palác.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]