Preskočiť na obsah

Harold Dwight Lasswell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Harold Dwight Lasswell (13. február 1902 - 18. december 1978) bol popredný americký politický vedec a komunikačný teoretik. Bol členom Chicagskej školy (Chicago school) sociológie a profesorom práva na Yalskej Vysokej Škole (Yale University). Taktiež bol prezidentom Svetovej akadémie vied a umenia a Americkej politickej asociácie. Spolu s ďalšími významnými liberálmi tohto obdobia, ako bol Walter Lippmann, tvrdil, že demokracia potrebuje propagandou udržať civilných občanov v súlade so zameraním skupiny rozhodne to bolo v ich najlepšom záujme.

Lasswell študoval na Chicagskej Vysokej Škole v roku 1920 a bol tam značne ovplyvnený vyučovaným pragmatizmom, obzvlášť ako ho navrhovali John Dewey a George Herbert Mead. Viac ovplyvňovaný však bol Freudovskou filozofiou, ktorú uplatňoval pri mnohých jeho analýzach propagandy a komunikácie.

Pred začiatkom Druhej svetovej vojny v roku 1937 Harold Dwight Lasswell priniesol do politológie termín "Kasárenský štát" a neskôr v rovnomennej knihe z roku 1941 upozornil na to, že najnebezpečnejším je taká spoločnosť kde je najvplyvnejšou skupinou sú odborníci na násilie využívajúci moderné prostriedky pre udržanie moci. Protikladom „kasárenského štátu“ je spoločnosť, v ktorej sú mocenskou elitou podnikateľské kruhy. Prechodnými typmi spoločnosti sú: 1) štát riadený aparátom straníckej propagandy; 2) štát straníckej propagandy; 3) rôzna kombinácia monopolov straníckych a trhových monopolov.[1]

Počas druhej svetovej vojny Lasswell zastával pozíciu šéfa experimentálnej divízie pre štúdium vojny. Analyzoval nacistické propagandistické filmy na identifikáciu mechanizmov presviedčania, ktoré boli používané na zabezpečenie tichého súhlasu a podpory nemeckej populácie pre Hitlera v krutom vojnovom období.

Publikované články[upraviť | upraviť zdroj]

  • Propaganda Technique in the World War (1927, 1971)
  • World Politics and Personal Insecurity (1935, 1965)
  • Politics: Who Gets What, When, How (1935)
  • "The Garrison State" ("Kasárenský štát" 1941)
  • Power and Personality (1948)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Harold Dwight Lasswell na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).