Hasdrubal Barkas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hasdrubal Barkas na minci.

Hasdrubal Barkas (*245 – †207 pred Kristom) bol druhým synom vojvodcu a štátnika Kartága – Hamilkara Barkasa. Rok narodenia nie je istý.

Mal dvoch bratov – staršieho Hannibala a mladšieho Magona. Všetci traja bratia sa zapojili do druhej púnskej vojny.

Správca Hispánie, boje s Rimanmi[upraviť | upraviť zdroj]

Keď jeho starší brat Hannibal opustil so stotisícovým vojskom Hispániu, tiahol Hasdrubal najprv s ním, ale po prekročení rieky Ebro si Hannibal uvedomil, že Hispánia potrebuje obranu a poslal tam Hasdrubala s takmer polovicou vojska. Na Hispániu plánoval rímsky vojvodca Publius Cornelius Scipio, otec slávneho Scipiona Africana, útok. Scipionov otec bol však pred útokom povolaný do Talianska, aby bránil rímske územie pred Hannibalom, ktorý medzitým prekročil Alpy.

V roku 211 pred Kristom porazil a zabil v Hispánii Publia Cornelia Scipiona a následne aj jeho brata Lucia. Teraz bol povolaný syn Publia Scipiona, ktorý sa volal rovnako ako jeho otec. Mladému Scipionovi sa v Hispánii nečakane podarilo obsadiť a dobyť Nové Kartágo a získal tým kontrolu nad celou oporou púnskej Hispánie. Tamojším hispánskym silám velili Hannibalovi bratia Mago a Hasdrubal spolu s vojvodcom Hasdrubalom Giskonom. Hasdrubal bol už v tom čase povolaný svojím bratom Hannibalom do Talianska.

V roku 209 pred Kristom sa stretol Hasdrubal so Scipionom Africanom v bitke pri Baeculy. Tam Scipio porazil pomocou dobrej taktiky a stratégie Hasdrubala, avšak ten mu ešte s veľkou časťou vojska a s niekoľkými vycvičenými vojnovými slony dokázal utiecť a Scipio ho neprenasledoval. Hasdrubal mu z južnej Hispánie utekal ďalej na sever.

Hasdrubal v Taliansku, porážka a smrť[upraviť | upraviť zdroj]

Rímsky senát si zvolil dvoch konzulov – Marka Livia a Gaia Claudia Nera, ktorí mali s vojskom zabrániť spojeniu armád Hasdrubala a Hannibala. Keby k tomu došlo, Hannibal by bol v presile a konečne by mohol začať pochod na Rím. Kým Nero sa zameral na juhu Talianska na Hannibala, Livius vyšiel s vojskom do severného Talianska čeliť Hasdrubalovi. Hasdrubal vyslal posla k bratovi, aby mu oznámil miesto stretnutia. Posla však zachytili Rimania a začali konať. Hasdrubalova hispánska armáda bola v bitke pri Metauro rozprášená a sám Hasdrubal tam v roku 207 pred Kristom padol.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hasdrubal Barkas na českej Wikipédii.