Preskočiť na obsah

Haviar (folklórny súbor)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Folklórny súbor Haviar
folklórny súbor
Založenie 1985
Vedúci Mgr. Martina Dudášová
Kontakt fs.haviar@gmail.com, +421 902 520 248,

Šafárikova 29, 048 01 Rožňava

Krajina Slovensko Slovensko
URL https://www.facebook.com/haviar/

Folklórny súbor Haviar je regionálny slovenský folklórny súbor, založený v roku 1985. Od začiatku svojej činnosti sa venuje spracovávaniu folklórneho materiálu z oblasti horného Gemera, konkrétne z obcí Rejdová, Čierna Lehota, Rožňavské Bystré a Gemerská Poloma. Vo svojom repertoári má aj tance z iných regiónov Slovenska, ktoré sú spracované do javiskovej podoby. Popri tancoch má v programoch zastúpené i spev a ľudovú hudbu.

Počas existencie folklórneho súboru sa v jeho radoch vystriedalo množstvo tanečníkov, spevákov a hudobníkov. V posledných rokoch tvoria základ súboru študenti stredných škôl pochádzajúci z okresu Rožňava. Vekové zloženie súboru je od 10 do 72 rokov, čo pozitívne prispieva k aktívnemu prenosu poznatkov, tradícií a zvyklostí zo starších členov na mladších.

Medzi úspechy folklórneho súboru Haviar patrí účasť na kategorizácii folklórnych súborov v roku 1989 v Humennom, kde bol zaradený do kategórie „C“ ako „vyspelý“. Vďaka tomu s ním vtedajšia Československá televízia natočila dva filmy: Rejdovské motívy a Zbojnícke motívy. Folklórny súbor sa pravidelne zúčastňuje na armádnych prehliadkach záujmovej umeleckej činnosti, kde získal viacero ocenení. Na celoštátnych prehliadkach vojenských folklórnych súborov „Folklórny Turiec“, ktoré sa konali v Martine, získal 4-krát titul laureát a tiež rad ocenení získali aj jeho sólisti a spevácka skupina. Medzi posledné úspechy folklórneho súboru patrí účasť na medzinárodnom festivale v Poľsku, kde súbor získal ocenenie za zachovávanie špecifického regiónu Gemer.

Popri tanečnej zložke vyvíja svoju činnosť aj ženská a mužská spevácka skupina, sólisti speváci a inštrumentalisti.

Folklórny súbor každoročne vystupuje na širokej škále vystúpení doma i v zahraničí.