Helen McCroryová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Helen McCroryová
Narodenie 17. august 1968
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie16. apríl 2021 (52 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1990 – 2021
ManželDamian Lewis (2007 - 2021: jej smrť)
Deti2

Helen McCroryová OBE (vlastným menom Helen Elizabeth McCrory, * 17. august 1968, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 16. apríl 2021, Londýn) bola anglická herečka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

McCroryová sa narodila ako najstaršia z troch detí. Jej otec bol diplomat z Glasgowa a matka mala waleský pôvod.

Študovala na Quenswood School blízko Hatfieldu, v Hertfordshire. Rok bývala v Taliansku a po návrate do Anglicka začala študovať herectvo na Drama Centre London, v Londýne.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

McCroryová v roku 1993 získala tretie miesto na udeľovaní cien Ian Charlenson Award, za jej herecký výkon v divadelnej inscenácii Trelawny of the "Wells" v Royal National Theatre. O rok neskôr získala jednu z vedľajších úloh vo filme Interview s upírom.

V roku 2006 bola obsadená ako Cherie Blair, vo filme Queen, po boku herečky Helen Mirren. O rok neskôr, si zahrala hlavnú úlohu v novodobom spracovaní filmu Frankenstein.

Bola zvažovaná do postavy Bellatrix Lestrange, ale kvôli tehotenstvu, sa musela zrieknuť role a nahradila ju Helena Bohnam Carter. Neskôr bola McCroryová obsadená do role staršej sestry Lestrange, Narcissy Malfoyovej, vo filme Harry Potter a Polovičný princ. Fanúšikovia Harryho Pottera, si herecký výkon McCroryovej veľmi pochvaľovali.

Hosťovala v televíznom seriáli Penny Dreadful, no neskôr na základe pozitívnych ohlasov na jej televíznu postavu, si zahrala aj v druhej sérii, hlavnú zápornú postavu.

Známa bola aj z úspešného seriálu Peaky Blinders, v ktorom si zahrala postavu Polly Gray.

V roku 2019 si zahrala po boku Richarda Gereho v televíznom seriáli MatkaOtecSyn. V roku 2020 sa objavila v televíznych seriáloch ako Cez mŕtvoly a Kvíz.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

McCroryová sa v roku 2007 vydala za herca Damiana Lewisa, s ktorým mala dve deti. Spolu bývali v časti Tufnell Park, v severnom Londýne.

V roku 2017 bola vymenovaná za dôstojníčku Rádu britského impéria za jej herecké zásluhy.

Počas pandémie Covid-19 spoločne s jej manželom podporovali program Feed NHS, ktorý poskytol zamestnancom NHS jedlo z reštaurácii a do začiatku apríla toho roku vyzbierali pre charitu 1 milión libier.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

McCroryová zomrela 16. apríla 2021 vo veku 52 rokov. Príčinou jej smrti bola rakovina. Jej smrť oznámil jej manžel, prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Helen McCrory na anglickej Wikipédii.