Hemoroidy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hemoroidy (gr. haimorrhoides flebes = krvácajúce žily) alebo zlatá žila je rozšírenie a zápal žíl v análnom kanáli (posledné 2-3 cm konečníku).

Delenie hemoroidov[upraviť | upraviť kód]

Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie.

Vnútorné hemoroidy[upraviť | upraviť kód]

Vznikajú na stenách konečníku vo vzdialenosti do 3 centimetrov od análneho otvoru. Ak sú veľké, môžu vystúpiť von z konečníku. Prejavujú sa krvácaním, môžu vytvárať hlien. Nebývajú bolestivé. V liečbe je dôležitá starostlivosť o stolicu.

Vonkajšie hemoroidy[upraviť | upraviť kód]

Sú viditeľné v okolí análneho otvoru. Vytvárajú malé mäkké modré uzly. Nie sú bolestivé, pokiaľ sa nezapália. Môže dôjsť k náhlemu upchatiu zapálených žíl krvnou zrazeninou, čo spôsobí náhlu pichavú bolesť.

Trombózne hemoroidy[upraviť | upraviť kód]

Trombózne hemoroidy sa vyskytujú, keď sa vnútorný alebo vonkajší hemoroid vyplní krvnou zrazeninou. Tento typ hemoroidov môže byť citlivý a bolestivý. Môžu znepríjemňovať každodenné činnosti, ako je chôdza, sedenie alebo vykonávanie potreby.

Štádiá hemoroidov[upraviť | upraviť kód]

Rozlišujeme 4 štádiá hemoroidov:

  1. žily sú rozšírené, ale nie sú závažné problémy, občas slabé krvácanie,
  2. žily sú väčšie, žilový pletenec sa môže vysúvať do análneho kanála, sám sa spontánne vráti naspäť,
  3. hemoroidy vychádzajú von z konečníka, dajú sa zasunút naspäť, často krvácajú,
  4. hemoroidy stále vyčnievajú von, nedajú sa zasunúť späť, sú fixované vonku a vždy sprevádzané komplikáciami.

Príčiny vzniku hemoroidov[upraviť | upraviť kód]

Príčin vzniku hemoroidov je niekoľko a prichádzajú často kombinovane. Sedavé zamestnanie, chronická zápcha, psychická záťaž, u žien predchádzajúce tehotenstvá, konzumácia korenených jedál, to sú niektoré z možných príčin podieľajúcich sa na vzniku hemoroidov. Často sa objavia aj na genetickom podklade. Z dôvodu predchádzania popísaným komplikáciám a možnému operačnému zákroku, je vždy potrebné venovať tomuto ochoreniu náležitú pozornosť.

Symptómy[upraviť | upraviť kód]

Hemoroidy sa prejavujú v oblasti konečníku bolesťou, svrbením, pálením a krvácaním. V počiatočných štádiách môže byť prítomné krvácanie, ktoré však nie je sprevádzané bolesťou. Niekedy sa vyskytne aj opuch v oblasti konečníka.

Liečba[upraviť | upraviť kód]

V prvom rade je dôležitá úprava životosprávy. Zmena osobnej hygieny a stravovania, častejšie pohybové aktivity (neodporúča sa cyklistika, pretože je spojená s dlhodobým sedením, ktorému by sa človek s hemoroidmi mal vyhýbať). Do stravy by sa malo zaradiť viac vlákniny a spolu s tým súvisiaci zvýšený pitný režim. Vyhýbať sa treba cukru, smaženým a príliš koreneným jedlám. Rovnako by sa malo zabrániť konzumácii alkoholu a fajčeniu.

Operácia[upraviť | upraviť kód]

Chirurgická liečba hemoroidov je odporúčaná tým ľuďom, ktorí nereagujú na konzervatívnejšiu terapiu. Zvyčajne sa operujú len také, ktoré spôsobujú príliš veľké ťažkosti pri bežnom fungovaní (napr. sú príliš veľké alebo nadmerne krvácajú). Najbežnejšie spôsoby chirurgických zákrokov sú: hemoroidektómia alebo trombektómia, medzi menej invazívne postupy patria ligácia, skleroterapia alebo kryoterapia.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hemoroidy
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Hemoroidy

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]