Hendikep (šport)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hendikep (z angl. handicap) je v športe cielené znevýhodnenie účastníka súťaže so zjavnou alebo predpokladanou výkonnostnou prevahou oproti ostatným účastníkom. Hendikepy sa používajú na zatraktívnenie súťaže pre divákov.

Hendikepy sa používajú iba v niektorých športových odvetviach, napríklad:

  • jazdectvo - v niektorých dostihoch výkonnostne lepšie kone sú hendikepované tak, že nesú väčšiu záťaž. Odváži sa jazdec a do sedla je umelo doplnená záťaž. V klusáckych dostihoch je hendikep realizovaný štartom z nerovnakých pozícií. Výkonnostne lepší kôň beží dlhšiu trať.
  • go - výkonnostne slabší hráč je zvýhodnený tak, že na základe výkonnostného rozdielu má na začiatku hry k dispozícií navyše hendikepové kamene
  • bridž - na základe dlhodobejších priemerných výsledkov hráčov páru je hráčom podľa zvoleného vzorca prirátaný respektíve odrátaný počet percent ku skutočne dosiahnutému výsledku. Obvykle je hendikep rátaný 1 k 1 alebo 1 k 0,5. Teda ak má pár priemerný výsledok 60% v hendikepovom turnaji sa mu od skutočne dosiahnutého výsledku odráta 10% resp. 5%, ak má priemerný výsledok 40%, priráta sa mu 10% resp. 5%.
  • golf - na základe výkonnostej úrovne hráčov, je stanovený hendikep, výkonnostne silnejšiemu sa umelo priráta stanovený počet úderov.
  • šach - v priateľskom šachu silnejší hráč má o nejakú figúrku menej, v športovom šachu má výkonnejší hráč k dispozícií menej času
  • jazdecké pólo - každý z hráčov má stanovený hendikep a súčet hendikepov hráčov družstva dáva celkový hendikep družstva. Rozdiel hendikepov družstiev dáva počiatočné skóre.