Henri de Tonti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henri de Tonti
taliansky prieskumník a obchodník s kožušinami
taliansky prieskumník a obchodník s kožušinami
Narodenie1649-1650
Gaeta, Taliansko
Úmrtie1704
severne od mesta Mobile, Alabama

Henri de Tonti (* 1649-1650, Gaeta, Taliansko – 1704, severne od mesta Mobile, Alabama) bol taliansky prieskumník a obchodník s kožušinami v službách Francúzska. Bol syn Lorenza de Tontiho - bývalého guvernéra Gaety.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Henri de Tonti sa sícne narodil v Taliansku, ale krátko potom rodina musela utiecť do Francúzska, pretože sa jeho otec Lorenzo de Tonti zúčastnil neúspešného povstania proti španielskemu miestokráľovi v Neapole.

V roku 1668 vstúpil do francúzskej armády, odkiaľ neskôr prešiel k francúzskemu námorníctvu. Počas sicílskej vojny prišiel pri výbuchu granátu o ruku. Jeho kovový hák, na ktorom nosil rukavicu, mu vyniesol prezývku „železná ruka“.

Henri de Tonti v Severnej Amerike[upraviť | upraviť kód]

V roku 1678 prišiel do Severnej Ameriky. V roku 1682 sprevádzal v hodnosti nadporučíka La Salleho na jeho výprave po Mississippi. Bol pri tom, keď La Salle v roku 1682 pomenoval celé povodie Mississippi na počesť francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Louisiana. Na tomto obrade boli aj indiáni z kmeňa Quapaw. V tomto roku došlo aj k vojnovému stretu s kmeňom Quinipissa, ktorý ich napadol.

V blízkosti kmeňa Quapaw v Arkansase získal pozemok, o rok neskôr založil obchodnú stanicu Fort Saint Louis a v roku 1686 sa vydal na juh. Neskôr bojoval proti Angličanom a Irokézom. V roku 1688 sa vrátil do Fort Saint Louis, kde sa dozvedel, že La Salle je mŕtvy. V roku 1690 vyrazil do Texasu s cieľom nájsť nejakých preživších z La Salleho expedície. Keďže sa mu ale nedostávalo poriadnej pomoci od miestnych kmeňov, rozhodol sa vrátiť späť.

V roku 1700 bol sprostredkovateľ mieru medzi kmeňmi Choctaw a Chickasaw.

V septembri 1704 zomiera na žltú zimnicu v Old Mobile, čo je dnešné mesto Mobile v Alabame.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]