Henrich Kalkarský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henrich Kalkarský
kartuziánsky spisovateľ
Rod. menoHeinrich Egher
Narodenie1328
Kalkar, Nemecko
Úmrtie20. december 1408 (79 – 80 rokov)
Kolín nad Rýnom, Nemecko

Henrich Kalkarský (Heinrich Egher; * 1328 – † 20. december 1408) bol kartuziánsky spisovateľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Henrich sa narodil v Kalkare v kniežatstve Cleves. Štúdium začal v Kolíne nad Rýnom a ukončil ho v Paríži, kde sa v roku 1357 stal majstrom umenia. Okamžite obsadil post prokurátora nemeckého národa, bol tiež profesorom teológie.

Stal sa kanoníkom v kolegiálnych kostoloch sv. Swiberta v Kaiserswerte a sv. Juraja v Kolíne. V roku 1362 sa vrátil do svojej rodnej krajiny. Čoskoro potom, však, znechutený svetom, odišiel v roku 1365 do kartuziánskeho kláštora v Kolíne, kde bol vďaka svojmu talentu a cnosti rýchlo povýšený na najdôležitejšie úrady.

Následne sa stal priorom v kartuziánskom kláštore v Arnheme (1368 – 72), v Ruremonde (1372 – 77), ktorý postavil, v Kolíne nad Rýnom (1377 – 84) a Štrasburgu (1384 – 96), ktorý obnovil. Ako obyvateľ jeho provincie po dobu dvadsiatich rokov, preto vzhľadom na okolnosti, ktoré spôsobila Veľká západná schizma, zohrával významnú úlohu v Holandsku a nemecky hovoriacich krajinách.

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Ako spisovateľ zanechal množstvo diel na veľmi rôznorodé témy. Ako významný hudobník, teológ a asketik, zložil pojednania: Loquagium de rhetorica, Cantuagium de musicâ, De Continentiis et Distinctione Scientiarum a bol tiež autorom kázní, listov, pojednávaní o duchovnom živote atď.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Henry of Kalkar na anglickej Wikipédii.