Preskočiť na obsah

Henry Bessemer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henry Bessemer
britský vynálezca
britský vynálezca
Narodenie19. január 1813
Charlton, Spojené kráľovstvo
Úmrtie15. marec 1898 (86 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
PodpisHenry Bessemer, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Henry Bessemer
Bessemerov konvertor na výrobu ocele

Sir Henry Bessemer (* 19. január 1813, Charlton, Spojené kráľovstvo – † 15. marec 1898, Londýn) bol britský vynálezca.

Bol všestranným vynálezcom, ktorý získal 117 patentov. Zdokonalil čerpadlá a ventilátory a vymyslel napríklad postup na výrobu bronzového prachu, rôzne stroje (napríklad lisy na cukrovú trstinu), či druh sklárskej pece.

V roku 1854, zatiaľ čo Krymská vojna bola v plnom prúde, Bessemer vytvoril nový typ delostreleckého granátu. Jeho škrupiny boli ťažšie, než obvykle používajú delové gule, a mala špirálové drážky, ktoré sa jej umožňovali točiť a tak lepšie zasiahnuť cieľ. Bessemer predstavil svoj nápad na ministerstve vojny, ktoré to nezaujímalo. Keď sám Napoleon vyjadril o ne záujem počas večere s Bessemerom v Paríži, bol povzbudený, ale najprv musel prísť na spôsob, ako vyrábať hromadne štrukturálu oceľ, ktorá by sa mohla použiť na vytvorenie pevnejších hlavní pušky na podporu týchto ťažkých granátov. Toto ho motivovalo na najväčší úspech jeho života: Converter Bessemer.

Roku 1855 vyvinul spôsob výroby ocele v konvertore (besemerovanie), ktorý ho preslávil. Svoj stroj na výrobu ocele nazval Converter Bessemer. Converter Bessemer by mohla vyrobiť 30 ton vysoko kvalitnej ocele za pol hodiny. Onedlho nato si založil firmu s názvom Henry Bessemer & Co.

V roku 1879 bol za svoje vedecké zásluhy povýšený do šľachtického stavu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]