Henry Cavill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henry Cavill
v roku 2016
Celé menoHenry William Dalgliesh Cavill
Narodenie 5. máj 1983 (40 rokov)
Yersey, Normanské ostrovy, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec
Roky pôsobenia2001 – súčasnosť

Henry Cavill (* 5.máj 1983, Jersey, Normánske ostrovy, Spojené kráľovstvo) je britský herec, známy zo seriálov Zaklínač, Tudorovci: Sex, moc a intrigy a tiež z filmov Gróf Monte Christo (2002), Hviezdny prach (2007), Krvavý masaker (2009), Vojna bohov (2011), Muž z ocele (2013) a Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti (2016).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vlastným menom Henry William Dalgliesh Cavill sa narodil na Normanských ostrovoch, medzi Anglickom a Francúzskom. Pochádza z piatich detí, kde sa narodil ako štvrtý. Študoval na St. Michael's Preparatory School, neskôr na súkromnej škole Stowe School v Anglicku. Túžil sa stať hercom, ale ak by mu tento sen nevyšiel, mal v pláne vstúpiť do armády alebo študovať Egyptológiu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvá filmová rola prišla v roku 2001 vo filme Laguna, o rok neskôr sa objavil v dráme Gróf Monthe Christo.

V roku 2005 sa zúčastnil konkurzu na postavu Batmana vo filme Batman začína, rolu však nedostal kvôli tomu, že sa zdal príliš mladý a získal ju Christian Bale.

V roku 2007 sa objavil v dobrodružnom filme Hviezdny prach, kde zažiaril po boku Claire Danes a Michelle Pfeiffer. Bol obsadený do jednej z hlavných postáv seriálu Tudorovci: Sex, moc a intrigy spoločne s Natalie Dormer, Gabrielle Anwar a neskôr s Annabelle Wallis. Sám neskôr priznal, že je vďačný seriálu, nakoľko ho zviditeľnil.

Na začiatku roku 2008 sa stal modelom v niekoľkých reklamách. O rok si tiež zahral v horore Krvavý masaker a taktiež vo filme Woodyho Allena, Užívaj si, ako sa len dá.

Pridal sa k obsadeniu filmu Vojna bohov, kde jeho hereckými kolegami boli Mickey Rourke, Kellan Lutz či Luke Evans, vo filme Henry získal rolu Thésea. S Bruceom Willison sa objavil vo filme Smrtonosná pomsta a o rok neskôr sa objavil ako Clark Kent, v dobrodružnom filme Muž z ocele, ktorý mal aj pokračovanie s názvom Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti.

Producenti seriálu The Witcher, Cavilla obsadili do hlavnej role zaklínača Geralta z Rivie v roku 2018, v ktorom zahviezdil a získal ocenenia ako napr. Najlepší herec v sci-fi/fantasy. Seriál sa dočkal obrovskej podpory a Cavill si zahral v 3 sériách. V 4. sérii ho pravdepodobne nahradí Liam Hemsworth.

V roku 2020 si zahral vo filme Enola Holmes po boku Millie Bobby Brown, Sama Claflina a Heleny Bonham Carter. Rolu Sherlocka Holmesa si zopakoval v roku 2022 vo filme Enola Holmes 2.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2012 sa rozišiel s jeho priateľkou Ellen Whitaker. Tiež sa venuje aj charitatívnej činnosti, je hovorcom o ochrane prírody, organizácie Durrell Wildlife Conservation Trust a tiež veľvyslancom pre The Royal Marines Charity. V roku 2021 oznámil svoj vzťah s Natalie Viscuso.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Henry Cavill

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Henry Cavill na anglickej Wikipédii.