Henry Kissinger

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
Henry Kissinger
Henry Kissinger
Henry Kissinger, podpis
56. Minister zahraničných vecí Spojených štátov
V úrade
22. september 1973 – 20. január 1977
Predchodca William P. Rogers Cyrus Vance Nástupca
Biografické údaje
Narodenie27. máj 1923 (98 rokov)
Fürth, Nemecko
Politická stranaRepublikán
Alma materHarvard University
NárodnosťAmeričan
Odkazy
Henry Kissinger na henryakissinger.com
Spolupracuj na CommonsHenry Kissinger
(multimediálne súbory)

Henry Kissinger (* 27. máj 1923, Fürth, Nemecko) je americký diplomat. V rokoch (1968-1975) bol poradcom prezidenta Nixona pre otázky národnej bezpečnosti. V roku 1973 získal Nobelovu cenu za mier za podiel na dohode o ukončení bojov amerických vojsk vo Vietname.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Henry Kissinger sa narodil v Nemecku v židovskej rodine ako Heinz Alfred Kissinger. V roku 1938 emigroval so svojou rodinou do Spojených štátov.

Tam už od pätnástich rokov pracoval v továrni a pri tom navštevoval večernú školu. Nakoniec sa stal doktorom filozofie a začal vyučovať na Harvardovej univerzite. V roku 1962 bol na tejto univerzite vymenovaný za profesora. Bol poradcom amerických prezidentov Dwight D. Eisenhowera, Johna F. Kennedyho a Lyndona B. Johnsona, ale do povedomia širšej verejnosti sa dostal až za Richarda Nixona, ktorý ho vymenoval za hlavného poradcu bezpečnosti USA.

V roku 1973 sa stal ministrom zahraničia USA a v tom istom roku mu bola udelená Nobelova cena za mier. Po zvolení Jimmyho Cartera opustil svoju vládnu funkciu.

Počas jeho pôsobenia bol spoluzodpovedný najmä za urovnanie vzťahov USA s Čínou, za americkú blízkovýchodnú politiku a kroky podniknuté pri vojne vo Vietname, ktoré viedli k ukončeniu americkej angažovanosti v Juhovýchodnej Ázii. Mierová zmluva podpísaná v Paríži s predstaviteľmi komunistického Severného Vietnamu bola hodnotená vo svete ako ukončenie vojny. Kissinger a jeho vietnamský oponent Lê Ðức Thọ boli za tieto mierové rokovania ocenení Nobelovou cenou za mier. Zmluva však znamenala faktické ponechanie proamerického Južného Vietnamu napospas agresii komunistov, ktorá po odchode Američanov mala za následok porážku demokratických síl v krajine a nastolenie komunistickej vlády. Býva tiež často spájaný s antikomunistickým prevratom, ktorý uskutočnil Augusto Pinochet v Čile.

Aj po opustení najvyšších funkcií zostáva Kissinger vplyvnou postavou americkej politiky. Svojimi odporcami z ľavicovej strany politického spektra býva obviňovaný z vojnových zločinov a rozsiahleho porušovania ľudských práv. Obviňoval ho aj americký spisovateľ Joseph Heller v knihe Gold nad zlato, kde kritizoval vládnu garnitúru, vrátane Henryho.

Pamäti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Roky v Bílém domě. Preklad Václav Viták. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2006. 1406 s. ISBN 80-7341-703-0.
  • Bouřlivé roky. Preklad Václav Viták. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2004. 1167 s. ISBN 80-7341-206-3.
  • Roky obnovy. Preklad Václav Viták. 1. vyd. v českém jazyce. Praha : BB/art, 2002. 942 s. ISBN 80-7257-785-9.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Holger Klitzing: The Nemesis of Stability. Henry A. Kissinger’s Ambivalent Relationship with Germany. WVT, Trier 2007, ISBN 978-3-88476-942-3.
  • Robert D. Schulzinger: Henry Kissinger. Doctor of diplomacy. Columbia Univ. Pr., New York 1989, ISBN 0-231-06952-9.

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]