Henry Royce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Henry Royce
Henry Royce
Narodenie27. marec 1863
Alwalton, Spojené kráľovstvo
Úmrtie22. apríl 1933 (70 rokov)
West Wittering, Spojené kráľovstvo
RodičiaJames a Mary Royce
ManželkaMinnie Punt (1893 – r. 1912)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Henry Royce

Sir Frederick Henry Royce (* 27. marec 1863, Alwalton, Spojené kráľovstvo – † 22. apríl 1933, West Wittering) bol britský priekopník automobilizmu a spolu s Charlesom Rollsom zakladateľ automobilky Rolls-Royce.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Alwaltone, v Huntingdonshire, blízko Peterborough, ako najmladší z piatich detí Jamesa a Mary Royceových. Rodina mala od anglikánskej cirkvi prenajatý obilný mlyn, ale príliš sa jej nedarilo a tak sa presťahovala do Londýna. Otec zomrel v roku 1872 a deväťročný Henry musel ísť predávať noviny a doručovať telegramy.

V roku 1878 nastúpil ako učeň (vďaka finančnej pomoci svojej tety) do spoločnosti Great Northern Railway v dielňach na výrobu lokomotív v Peterboroughu. O tri roky sa však finančné prostriedky vyčerpali a Henry krátky čas pracoval v strojárenskej továrni v Leedse. Potom sa vrátil do Londýna a začal pracovať v Electric Light and Power Company. Po preložení do liverpoolskej kancelárie v roku 1882 sa zoznámil s Ernestom Claremontom. V roku 1884, po krachu firmy spolu založili v Manchesteri dielňu. Royce vložil do podniku nasporených 20 libier a Claremont 50. Začínali inštaláciami elektrických prívodov do domácností a výrobou domových zvončekov. O desať rokov neskôr už vyrábali dynamá, elektromotory a elektrické žeriavy. Roku 1899 už ako Royce Ltd spoločnosť otvorila novú továreň v Trafford Park v Manchesteri.

Royceho fascinovali všetky mechanické veci, zajímal aj o automobily, preto si kúpil malý quadricykl firmy De Dion-Bouton a v roku 1903 ojazdený dvojvalcový Decauville s výkonom 10 koní z roku 1901. S autami však nebol spokojný aj napriek rôznym vylepšeniam. Rozhodol sa teda, že bude stavať svoje vlastné automobily.

Postavil prvý a potom dva ďalšie automobily, z ktorých jeden s dvojvalcovými motormi, s názvom Royce, dostal Ernest Claremont a druhý sa dostal k ďalšiemu z riaditeľov – Henrymu Edmundsovi. Edmunds sa priatelil s Charlesom Rollsom, ktorý mal v Londýne predajňu s dovážanými automobilmi. Predviedol Rollsovi Royceovo auto a dohovoril historické stretnutie oboch mužov v manchesterskom Midland hoteli. Rolls bol ohromený a súhlasil, že odoberie a predá všetky auta, ktoré Royce vyrobil. Dohodli sa aj na spoločnej výrobe najmenej štvorvalcových automobilov pod spoločnou značkou. Prvé auto pod menom Rolls-Royce bolo vyrobené v decembri 1904 a v roku 1906 vznikla spojením spoločnosť Rolls-Royce Ltd. Pôvodná Royce & Company zostala samostatnou firmou, ktorá vyrábala žeriavy až do roku 1933.

Royce bol zvyknutý tvrdo pracovať, ale tiež bol známy svojim nezdravým spôsobom stravovania, čo malo za následok v roku 1911 jeho ochorenie. Zdravie sa mu stále zhoršovalo a tak v roku 1912 podstúpil v Londýne operáciu, po ktorej mu lekári dávali nádej len na niekoľko mesiacov života. Napriek tomu sa ale vrátil k práci, avšak už len v domácich podmienkach (do továrne v Derby, ktorú postavili podľa jeho skorších plánov, zo zdravotných dôvodov nemohol ísť). Všetky návrhy inžinierov a dizajnérov však podliehali jeho schváleniu. S vrodeným perfekcionizmom hľadal rôzne chybičky a možnosti vylepšenia. Venoval sa aj návrhom leteckých motorov, ktoré jeho firma začala vyrábať.

V roku 1931 bol povýšený do šľachtického stavu ako baronet. Mal sídlo v Rayol-Canadel-sur-Mer na juhu Francúzska a neskôr v Crowboroughu v grófstve Sussex.

Po Royceho smrti zmenila firma na znak smútku farbu podkladu na logu „RR“ z červenej na čiernu.

V roku 1962 odhalili jeho pamätnú tabuľu vo Westminster Abbey. Je jediným takto vyznamenaným konštruktérom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Henry Royce

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]