Preskočiť na obsah

Hesperosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
'Hesperosaurus

Kostra Hesperosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hesperosaurus mjosi
Carpenter a kol., 2001
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hesperosaurus bol veľký bylinožravý dinosaurus zo skupiny Stegosauria. Známy je takmer z kompletnej kostry. Žil pred približne 155 miliónmi rokov na území, ktoré dnes patrí USA.

Podone ako iné rody skupiny Stegosauria, Hesperosaurus predstavoval štvornohého dinosaura s malou hlavou, kostenými platňami, ktoré sa mu tiahli chrbtom a chvostom s dlhými ostňami (v prípade hesperosaura boli tieto ostne štyri v dvoch pároch). Hesperosaurus sa vyskytoval na tom istom území ako slávny príbuzný Stegosaurus, avšak o niečo skôr. Na rozdiel od stegosaura mal širšiu lebku a kostené platne pomerne nízke, avšak dlhé. Podobne ako Stegosaurus, patril do čeľade Stegosauridae. Jeho najbližším príbuzným v rámci nej však bol európsky rod Dacentrurus.

Objav a druhy[upraviť | upraviť zdroj]

H. mjosi bol opísaný v roku 2001 Kennethom Carpenterom a jeho kolegami; meno bolo zvolené podľa geografického umiestnenia nálezu. Fosílna kostra bola pomerne kompletná, rovnako tak aj lebka. Fosílie hesperosaura boli objavené v tzv. zóne 1 morrisonského súvrstvia.[1]

V roku 2008 prišla Susannah Maidmentová a jej kolegovia s tvrdením, že hesperosaurus nie je samostatným rodom, ale len novým druhom rodu Stegosaurus. V tom prípade by sa hesperosaurus stal druhom Stegosaurus mjosi.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hesperosaurus na českej Wikipédii.
  1. Foster, J. (2007). "Appendix." Jurassic West: The Dinosaurs of the Morrison Formation and Their World. Indiana University Press. ss. 327–329.
  2. Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology, ročník 6, číslo 4: s. 367–407.