Hesperosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hesperosaurus
Hesperosaurus mjosi skeleton.JPG
Kostra hesperosaura
Nadtrieda (superclassis) Čeľustnatce Gnathostomata
Stupeň Štvornožce Tetrapoda
Trieda (classis) Plazy Reptilia
Podtrieda (subclassis) Diapsida
Infratrieda (infraclassis) Archosauria
Divisio Avemetatarsalia
Subdivisio Ornithodira
Nadrad (superordo) Dinosaury Dinosauria
Rad (ordo) Ornithischia
Podrad (subordo) Thyreophora
Infrarad (infraordo) Stegosauria
Čeľaď (familia) Stegosauridae
Rod (genus) Hesperosaurus
Vedecký názov
Hesperosaurus mjosi
Carpenter a kol., 2001
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hesperosaurus bol veľký bylinožravý dinosaurus zo skupiny Stegosauria. Známy je takmer z kompletnej kostry. Žil pred približne 155 miliónmi rokov na území, ktoré dnes patrí USA.

Podone ako iné rody skupiny Stegosauria, Hesperosaurus predstavoval štvornohého dinosaura s malou hlavou, kostenými platňami, ktoré sa mu tiahli chrbtom a chvostom s dlhými ostňami (v prípade hesperosaura boli tieto ostne štyri v dvoch pároch). Hesperosaurus sa vyskytoval na tom istom území ako slávny príbuzný Stegosaurus, avšak o niečo skôr. Na rozdiel od stegosaura mal širšiu lebku a kostené platne pomerne nízke, avšak dlhé. Podobne ako Stegosaurus, patril do čeľade Stegosauridae. Jeho najbližším príbuzným v rámci nej však bol európsky rod Dacentrurus.

Objav a druhy[upraviť | upraviť zdroj]

H. mjosi bol opísaný v roku 2001 Kennethom Carpenterom a jeho kolegami; meno bolo zvolené podľa geografického umiestnenia nálezu. Fosílna kostra bola pomerne kompletná, rovnako tak aj lebka. Fosílie hesperosaura boli objavené v tzv. zóne 1 morrisonského súvrstvia.[1]

V roku 2008 prišla Susannah Maidmentová a jej kolegovia s tvrdením, že hesperosaurus nie je samostatným rodom, ale len novým druhom rodu Stegosaurus. V tom prípade by sa hesperosaurus stal druhom Stegosaurus mjosi.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hesperosaurus na českej Wikipédii.
  1. Foster, J. (2007). "Appendix." Jurassic West: The Dinosaurs of the Morrison Formation and Their World. Indiana University Press. ss. 327–329.
  2. Maidment, Susannah C.R.; Norman, David B.; Barrett, Paul M.; and Upchurch, Paul (2008). "Systematics and phylogeny of Stegosauria (Dinosauria: Ornithischia)". Journal of Systematic Palaeontology, ročník 6, číslo 4: s. 367–407.