Highway Star

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
„Highway Star“
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
z albumu Machine Head
Vydané marec 1972
Nahrané 6. - 12. december 1971
Mountain Studios
Montreux, Švajčiarsko
Žáner Hard rock
Heavy metal
Speed metal[1]
Dĺžka 6:08
Vydavateľstvo EMI (UK)
Warner Bros. Records (US)
Producent Deep Purple
Skladateľ Ian Gillan
Ritchie Blackmore
Roger Glover
Jon Lord
Ian Paice
Machine Head chronológia skladieb
Maybe I'm a Leo
(2)

„Highway Star“ je jednou z najslávnejších skladieb od skupiny Deep Purple, ktorá bola vydaná na albume Machine Head. Jej gitarové a organové sóla sa stali inšpiráciou pre nasledujúce hudobné diela mnohých ďalších hudobníkov a hudobných skupín.[2] Jon Lord vraví, že jeho organové sólo v tejto skladbe je založené na úryvku podobnom Bachovej kompozícii.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba sa zrodila na koncertnom turné v roku 1971 keď sa jeden z reportérov spýtal členov skupiny akým spôsobom komponujú svoju hudbu. Gitarista Ritchie Blackmore vtedy vzal do ruky akustickú gitaru a začal dokola prebrnkávať riff pozostávajúci z jednoduchého "G" počas ktorého ho začal spevák Ian Gillan sprevádzať jednoduchým spevom. Vylepšenú verziu tejto skladby skupina predviedla na vystúpení počas toho istého večera.[3] Táto skladba sa prvýkrát objavila na ich LP Machine Head z roku 1972.

Skladba je jednou zo základných hudobných diel, ktoré skupina hráva na každom koncertnom vystúpení a viac rokov bola tou, ktorá ich koncerty otvárala. V súčasnosti sa pieseň „Highway Star“ hráva ako prídavok.

Coververzie[upraviť | upraviť zdroj]

Skladba „Highway Star“ je všeobecne považovaná za ranú speedmetalovú kompozíciu. Jej coververzie boli nahrané viacerými skupinami tohto, ale aj iných žánrov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Heavy Metal: Speed metal Speed?
  2. :::: Roger Glover - the offical website
  3. Roger Glover Interview na stevemorse.com

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]