Hlavná beskydská magistrála

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Značenie magistrály

Hlavná beskydská magistrála Kazimierza Sosnowského (poľ. Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego, skrátene GSB) je pešia turistická magistrála značená červenou farbou, vedúca z Ustroňa v Sliezskych Beskydách do Wołosatého v Bukovských vrchoch (poľ. Bieszczady).

Najdlhší chodník v poľských horách má približne 496[1] km a prechádza cez Sliezske a Živiecke Beskydy, Gorce, Beskid Sądecki, Nízke Beskydy a Bieszczady. Prechádza cez najvyššie časti poľských Beskýd a vrchy Stożek Wielki, Barania Góra, Babia hora, Polica, Turbacz, Lubań, Przechyba, Radziejowa, Jaworzyna Krynicka, Rotunda, Cergowa, Chryszczata, Smerek a Halicz. Zo sídiel vedie cez Ustroň, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne a ďalšie.

Hlavná beskydská magistrála bola vyznačená v medzivojnovom období. Trasu západnej časti (Ustroň – Krynica) vytýčil Kazimierz Sosnowski a bola dokončená v roku 1929. Východná časť, podľa návrhu Mieczysława Orłowicza, bola dokončená v roku 1935 a viedla až do Čornohory, ktorá sa nachádzala v tom čase na území vtedajšieho Poľska. Medzi rokmi 1935 a 1939 bola pomenovaná podľa Józefa Piłsudského.[2].

GSB a Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná beskydská magistrála vedie slovensko-poľskou hranicou na vrchu Kruhliak v Bukovských vrchoch a medzi Babou horou a Pilskom v Oravských Beskydách / Žywieckych Beskydách.

Rekordy[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti najkratší čas absolvovania celej magistrály patrí Maciejovi Więcekovi (inov-8 team PL) a má hodnotu 114 hodín a 50 minút. Tento výkon dosiahol v dňoch 20. – 24. júna 2013.[3]. Predtým takmer 7 rokov tento rekord patril Piotrovi Kłosowiczovi, ktorému v septembri 2006 absolvovanie celej magistrály zabralo 168 hodín.[4] Rovnaký čas ako Maciej Więcek dosiahol aj Piotr Kłosowicz (ten však bez podporného tímu). Obaja absolvovali GSB z východu na západ.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]