Preskočiť na obsah

Hnutie fokoláre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hnutie fokoláre, známe aj pod názvom Dielo Máriino, je laické cirkevné hnutie, ktoré vzniklo 7. decembra 1943 v Taliansku. Založila ho Chiara Lubichová.

Členovia hnutia sa snažia svojím spôsobom života osloviť okolie. Chce sa venovať všetkým oblastiam života: mládeži, rodinám, politike, masmédiám, ekonomike a pod.

Vzhľadom na široký záber nie je jednoduché hnutie Fokoláre stručne charakterizovať. Medzi hlavné charakteristiky patria jednota, vzájomná láska, láska k ukrižovanému Ježišovi, život z Božieho slova a Eucharistie, mariánska spiritualita, podiel na Mystickom tele Kristovom, inšpirácia Duchom Svätým.

Na Slovensku vychádzal časopis Nové mesto spoločne pre Česko a Slovensko od roku 1990, od roku 1998 vznikli však už dva časopisy – v českom a v slovenskom jazyku. Ide o informačno-formačný dvojmesačník.

Zoznam mestečiek[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dielo Máriino (hnutie Focolare)." In: Apoštolské hnutia laikov Katolíckej cirkvi na Slovensku. Zostavili: Ing. Pavol Kossey, P. Peter Murdza, SF. 2. vydanie. Zvolen : Združenie Jas, 1996. s. 20 – 23. ISBN 80-88795-13-3

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]