Človek swartkranský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Homo erectus capensis)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Človek swartkranský alebo neformálne telantrop (lat. Homo capensis, Homo erectus capensis, pôvodne Telanthropus capensis, t.j. jediný druh rodu Telanthropus) je starší taxón človeka, ktorý pôvodne zahŕňal nález SK 15 a neskôr aj nálezy SK 45 a SK 847 v širšom zmysle. Značka SK znamená lokalitu Swartkrans v Afrike, odkiaľ nálezy pochádzajú. Pri SK 45 zaradenie pod človeka swartkranského vyplýva z jedného textu len nepriamo, SK 847 v širšom zmysle je nové spoločné označenie pre pôvodne tri nálezy SK 80, SK 846b a SK 847, ktoré bolo pridelené, keď sa neskôr zistilo, že v skutočnosti pochádzajú z jedného jedinca.

Okrem zaradenia pod človeka swartkranského sa spomínané nálezy najnovšie zaraďujú pod druh Homo gautengensis. Okrem toho sa alternatívne zvyknú/zvykli zaraďovať nasledovne:

  • SK 15: Homo ergaster, Homo erectus, Homo habilis, Paranthropus crassidens, Homo sp. indet.
  • SK 45:(?)Homo ergaster, Homo erectus, Homo habilis, Paranthropus crassidens
  • SK 847 v širšom zmysle: Homo ergaster, Homo erectus, Homo habilis, Homo sp., Homo cf. habilis, (časť nálezu:) Paranthropus robustus

SK 847[upraviť | upraviť kód]

Thurzo 1998 (ktorý nálezy priraďuje druhu Homo ergaster a mylne stotožňuje človeka swartranského (len) s nálezom SK 847) charakterizuje nález SK 847 v širšom zmysle takto: Druhu H. ergaster pripisujeme aj neúplnú lebku (exemplár SK 847) nájdenú v juhoafrickom Swartkranse datovanú na približne 1,5 mil. rokov. Jej jednotlivé kusy sa našli spolu s kamennými nástrojmi a dokladmi o existencii ohňa medzi pozostatkami najmenej 85 indivíduí druhu Australopithecus robustus v 50. rokoch a zvyšok roku 1969...Zachovaná časť lebky sa vyznačuje nízkou tvárou, mohutným nadočnicovým valom, stredným zaočnicovým zúžením a ostro stúpajúcim čelom.

Referencie[upraviť | upraviť kód]