Preskočiť na obsah

Hong Kong Disneyland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ohňostroje nad hradom Šípková Ruženka

Hong Kong Disneyland je prvým zábavným parkom v rámci komplexu Hong Kong Disneyland Resort. Je majetkom Hong Kong International Theme Parks, akciovej spoločnosti, ktorú spoločne vlastnia The Walt Disney Company a vláda Hongkongu.

V poradí piaty park v štýle Disneylandu sa nachádza na obnovených pozemkoch v Penny's Bay, ostrov Lantau. Park bol pre návštevníkov otvorený 12. septembra 2005 – tento dátum je považovaný v čínskej kultúre za priaznivý pre zahájenie nového podnikania. Spoločnosť The Walt Disney Company sa pokúsila vyhnúť problémom kultúrnej odlišnosti, preto sa snažila pri projektovaní a výstavbe strediska začleniť čínsku kultúru, zvyky a tradície, vrátane dodržiavania pravidiel feng šuej.

Park sa skladá zo štyroch tematických častí podobných iným parkom Disneyland: Main Street, U.S.A., Fantasyland, Adventureland a Tomorrowland. Zatiaľ neexistuje časť zvaná Frontierland, predpokladá sa však, že môže byť súčasťou budúcich projektoch rozširovania parku. Všetky nápisy sú v angličtine aj v čínštine, vrátane jej mandarínskych dialektov. Sprievodca k plánu parku je vytlačený v tradičných i zjednodušených čínskych znakoch, japončine a v angličtine.

Denná kapacita parku je 34 000 návštevníkov, je to teda najmenší Disneyland. Zatiaľ sa však plánovanú návštevnosť nepodarilo dosiahnuť. V prvom roku existencie park prilákal 5,2 milióna návštevníkov, čo je menej ako predpokladaných 5,6 milióna. V druhom roku poklesol počet návštevníkov o 20% na 4 milióny, na čo mohla mať vplyv pretrvávajúca kritika miestnych zákonodarcov. V treťom roku sa návštevnosť parku zvýšila o 8%, na 4,5 milióna návštevníkov (fiškálny rok 2007-08). Celková návštevnosť Hong Kong Disneyland-u dosiahla na konci roka 2008 cca 15 miliónov návštevníkov.

Stredisko sa v súčasnosti rozkladá na ploche 1,3 km² (310 akrov), z toho približne 0,4 km² (100 akrov) tvoria zelené plochy. Vzhľadom ku svojej malej ploche (ktorá je často označovaná ako príčina menšej návštevnosti), oznámilo vedenie viaceré plány na expanziu. Klasická Disney atrakcia "To je malý svet" bola otvorená 28. apríla 2008. Okrem toho podľa Billa Ernesta, bývalého výkonného viceprezidenta a generálneho riaditeľa Hong Kong Disneyland-u, sa park chystá pridať pri budúcom rozšírení dve ďalšie unikátne témy. Kapacita parku by sa mala následne zväčšiť až na 10 miliónov návštevníkov ročne.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hong Kong Disneyland na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).