Horse Guards Parade

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Horse Guards Parade

Súradnice: 51° 30′ 14.44″ s.š., 0° 07′ 47.24″ z.d. Horse Guards Parade je veľké prehliadkové priestranstvo vo Whitehalle v centre Londýna. Pôvodne to bolo súčasťou Whitehallského paláca, kde sa v dobe Henricha VIII. konali rytierské turnaje. Bolo tiež miestom každoročných osláv narodenín Alžbety I.

Táto oblasť bola používaná na prehliadky a iné reprezentatívne udalosti od 17. storočia. Každý rok sa tu odohráva obrovská prehliadka na oslavu kráľovniných narodenín – Trooping the Colour.

Na konci 20. storočia sa toto priestranstvo začalo používať na menej významné príležitosti, ale aj ako parkovisko pre štátnych zamestnancov. Po teroristickom útoku IRA 7. februára 1991, ktorý bol spôsobený výbuchom bomby v zaparkovanej dodávke, bolo parkovanie a aj parkovisko zrušené.

Prehliadkové priestranstvo je na západnej strane otvorené do Horse Guards Road a St. James’s Parku. Na severe je ohraničené budovami Old Admiralty a Admiralty Citadel, na východe budovou Horse Guards – bývalým veliteľstvom Britské armády a na juhu HM Treasury a zadnou stenou Downing Street číslo 10 – oficiálnym sídlom predsedu britskej vlády. Vstup do tejto časti Horse Guards Parade je teraz z bezpečnostných dôvodov uzavretý a pre turistov neprístupný.

Prehliadkové priestranstvo je lemované množstvom pamätníkov a trofejí, vrátane soch poľných maršalov Kitchenera, Robertsa a Wolseleyho, tureckého delá vyrobeného v roku 1542, ktoré bolo ukradnuté v roku 1801 v Egypte a Kádizského pamätníka.

V dobe konania Letných olympijských hier 2012 má byť Horse Guards Parade miestom konania súťaží plážového volejbalu. Majú byť vybudované dve ihriska a rovnako ako pri oslavách Trooping the Colour dočasné hľadiská s kapacitou pre 5 000 a 12 000 divákov.