Hotel a kaviareň Slávia (Košice)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kaviareň Slávia (vpravo) s Levočským domom
Ornamentami a maľbami vyzdobená fasáda budovy

Hotel a kaviareň Slávia (v minulosti Hotel a kaviareň Savoy, Hotel a kaviareň Royal, maď. Savoy-/Royal kávéház és szálloda) je secesná budova v Košiciach, ktorá stojí na Hlavnej ulici 63 vedľa Levočského domu a oproti budove Štátneho divadla.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pred tým, než bola v roku 1900 postavená súčasná budova, tu stál jednoposchodový meštiansky dom. Keďže bol blízko Kráľovského domu a susedil s Levočským domom, kde bývali mestskí kapitáni, prenajímali aj tento dom na začiatku 17. storočia od jeho majiteľa Eliáša Getziho pre armádu. Neskôr budova vystriedala niekoľko majiteľov a na prelome 18. a 19. storočia bol v jej prízemí zriadený hostinec. V druhej polovici 19. storočia sa novým majiteľom stal Jozef Schiffbeck, ktorý tu zriadil luxusný hotel.

V rodinnom podniku krátko pokračoval aj jeho syn Matej, ktorý však neskôr začal budovu prenajímať a podnik začal upadať. To využil košický pivovarník Konštantín Bauernebl, ktorý prevádzkoval pivovar Bauernebl a syn. Hotel odkúpil a na jar roku 1900 dal budovu zbúrať.

Na jeho mieste za krátky čas vyrástla moderná secesná budova s luxusnou kaviarňou na prízemí a dvoma poschodiami bytov nad ňou. Priečelie budovy sa vyznačuje množstvom ornamentov i malieb - najmä výjavy z oblasti pivovarníctva. Mnohí odborníci považujú túto budovu za najkrajší secesný objekt v meste[1].

V roku 1982 bola budova vyhlásená za kultúrnu pamiatku a neskôr bola preklasifikovaná na národnú kultúrnu pamiatku[2]. Začiatkom 90. rokov prešla budova rozsiahlou rekonštrukciou, pričom luxusná kaviareň na prízemí i hotelové izby ostali zachované. Budova sa v očiach širokej verejnosti stala známa aj vďaka hudobnej relácii Slovenskej televízie Kaviareň Slávia, ktorá sa natáča práve v interiéroch tejto budovy. Ide o jediný vývozný artikel košického štúdia televízie.

Zdroje a referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • DUCHOŇ, Jozef. Potulky starými Košicami. Košický Večer, 1996.
  1. KOLCUN, Milan. Potulky mestom Košice 1+2. Košice : JES, 2009. ISBN 978-80-88900-29-0.
  2. Register nehnuteľných NKP - Košický kraj [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°43′19″S 21°15′28″V / 48,721944°S 21,257836°V / 48.721944; 21.257836