Hra viacerých hráčov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hra viacerých hráčov (alebo multiplayer) je herný termín prevzatý z angličtiny označujúci možnosť počítačovej hry alebo videohry hrať rovnakú hru v rovnaký čas viacerými hráčmi.

Opakom multiplayeru je singleplayer.

Multiplayerové hry[upraviť | upraviť kód]

Existujú rôzne druhy multiplayerových hier:

Herné servery a siete[upraviť | upraviť kód]

Akčné hry ako Doom alebo Half-Life sa hrajú na tzv. dedikovaných serveroch. Tento server je určený pre koordináciu pohybu a chovanie hráča. Stará sa o mapu, na ktorej sa práve hrá, prípadne ju po skončení hry / kola vymení za inú (na niektorých serveroch je možné hlasovať pre mapu.)

Strategické hry oproti akčným hrám ponúkajú hranie cez tzv. herné siete. Najväčší z nich je Battle.net, ale existujú aj ďalšie siete ako GameSpy, WormNet, BlueByte Game Channel. Herné siete sú založené na peer-to-peer architektúre. Klient sa najskôr pripojí k serveru a tu do hernej miestnosti, kde môže chatovať s ostatnými hráčmi. Odtiaľ tiež môže zakladať hry, prípadne listovať zoznamom už založených hier a pripájať sa k nim. Tu sa funkcia servera obvykle končí – ak sú klienti prepojení, všetky ďalšie dáta (pozícia hráčov a ich jednotiek, chat v hre) sa rozosielajú priamo medzi nimi.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hra o více hráčích na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).