Hradisko (prírodná pamiatka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hradisko
prírodná pamiatka
Štát Slovensko Slovensko
Región Trenčiansky
Okres Prievidza
Obec Prievidza
Pohorie Vtáčnik
Súradnice 48°45′34″S 18°41′01″V / 48,7594150°S 18,6836283°V / 48.7594150; 18.6836283
Rozloha 0,017103 km² (2 ha)
Vznik 1973
 - posledná novelizácia 1975
Správa ŠOP - S-CHKO Ponitrie
Kód 263
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Trenčianskeho kraja
Poloha v rámci Trenčianskeho kraja
Poloha v rámci Trenčianskeho kraja
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Hradisko je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Ponitrie a národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1967. Výšinné hradisko Hradec. Osídlenie z včasnej doby dejinnej, stredoveku a laténu, na kóte 514,0m. Hradisko v Hradci nálezy stôp po Keltoch, Dákoch a ľudu púchovskej kultúry. Z čias Slovanského osídlenia pochádza nález malého pozláteného bronzového kovania, pravdepodobne vyrobené v okolí Salzburgu. Výskum preukázal, že Slovania využili staršie opevnenie po Keltoch alebo Dákoch. Nález spony však naznačuje že obchodné cesty mohli v čase 8. - 9. storočia prechádzať týmto územím a teda sídlisko slúžilo aj ako strážny bod obchodnej trasy. V oblasti sa však našli aj stašie nálezy a prvé osídlenie lokality sa datuje do mladšej doby kamennej, obdobia tzv. lengyelskej kultúry. Je to jedno z najsevernejších nálezísk tejto kultúry, ktorej nálezy sú prevažne na území dnešného Maďarska.

Prírodná pamiatka - andezitové bralo, ktoré je v blízkosti archeologickej lokality sa nachádza v katastrálnom území Hradec, časť mesta Prievidza, v okrese Prievidza v Trenčianskom kraji. Územie (IV. stupeň ochrany) bolo vyhlásené v roku 1973 a naposledy novelizované v roku 1975 na rozlohe 1,7103 ha.

Predmetom ochrany je: Územie predstavuje andezitové skalné bralo pohoria Vtáčnik. Geologicky je tvorené pyroxenickými andezitmi, ktoré obklopovali pyroklastiká - tie s ohľadom na menšiu odolnosť boli oddenudované a selektívne tak zvýraznili pevnejšie andezitové časti.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hradisko. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hradisko (okres Prievidza) na českej Wikipédii.