Hrasť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hrasť a priekopová prepadlina, ohraničené dvoma poklesovými zlomami.

Hrasť alebo hrast[1] je relatívne vyššie položená tektonická štruktúra[2], ktorá vznikla sústavou rovnobežných zlomov - poklesov[3][4], s najvyššie položenou kryhou v strede, z oboch strán je ohraničený poklesnutými kryhami - grábenmi. Hraste vznikajú najčastejšie pri extenzii - rozťahovaní zemskej kôry. Vyvýšený blok je časť kôry, ktorá všeobecne zostala v pôvodnej pozícii, alebo bola relatívne vyzdvihnutá oproti vedľajším blokom, ktoré poklesli.

Typickým príkladom hrastí sú Vogézy a Schwarzwald ale i Slovenské jadrové pohoria, ktoré sú však zvláštnym prípadom, tzv. asymetrickej hraste (nem. Pultscholle).

Hrasť je termín odvodený z nemeckého slova horst - orlie hniezdo, ktoré je na vyvýšenom mieste.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Pri extenzii kôry čistým strihom vzniká párový systém rovnocenných poklesov a tvoria sa klasické symetrické grábeny striedajúce sa s hrasťami. Tento typ hrastov, ktoré vzniknú relatívnym poklesom susedných blokov sa v označuje aj ako automorfné hrasty[4]. Pri čistom strihu však môže dôjsť aj k opačnému javu, kedy elevácie vznikajú vysunutím blokov obmedzených prešmykmi. Takéto opačné hraste sú označované ako xenomorfné hraste[4]. Na základe smeru extenzie možno rozoznať i symetrické (extenzia v oboch smeroch) a asymetrické hraste (extenzia mala jeden smer). Hraste sú typické pre alpinotypnú tektoniku.

Hraste a vyhľadávanie uhľovodíkov[upraviť | upraviť zdroj]

Vo viacerých riftových panvách vo svete, sa väčšina nájdených uhľovodíkov nachádza v konvenčných tzv. štruktúrnych pasciach ktoré sú geneticky zviazané s hrasťami. Napríklad väčšina ropy nájdenej v Sirtskej panve v Líbyí sa nachádza v hrasťových blokoch ako je Zeltenská platforma, Dahraská platforma a menších hrastiach ako je Gialská vyvýšenina a Bu-Attifelský chrbát.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Kušnír, P., 1994, O termíne hrast. Mineralia Slovaca, Geovestník, s. 16
  2. horst - Schlumberger Oilfield glossary [online]. glossary.oilfield.slb.com, [cit. 2010-06-09]. Dostupné online. Archivované 2012-05-20 z originálu. (po anglicky)
  3. PETRÁNEK, J. hrást On-line geologická encyklopedie [online]. geology.cz, [cit. 2008-08-27]. Dostupné online.
  4. a b c Marko, F., Jacko, S., 1999, Štruktúrna geológia I (Všeobecná a systematická). Vydavateľstvo Harlequin, Košice, 180 s.

Ďalšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Horst (geology) na anglickej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hrasť