Hrušovská jaskyňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 01:55, 5. apríl 2013, ktorú vytvoril KLBot2 (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:Q9294485))

Súradnice: 48° 35′ 58.86″ s.š., 20° 38′ 31.92″ v.d.

Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO

Hrušovská jaskyňa je výverová jaskyňa. Nachádza v Silickej planine na katastrálnom území obce Hrušov v okrese Rožňava. Je súčasťou prírodnej rezervácie Hrušovská lesostep južne pod vrchom Hradisko (584 m n. m.)

Objavená bola v roku 1978 a v roku 1996 sa stala národnou prírodnou pamiatkou. V roku 1995 sa spolu s ďalšími pamiatkami stala súčasťou Svetového dedičstva UNESCO pod názvom jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu.

Vznikla v riečnych vápencoch silicika v troch úrovniach. Dĺžka známych chodieb vytvorených tokom je 780 m a niektoré jaskynné dómy majú až 15 m výšku. Z jaskyne vyviera tok Eveteš. Cenná je unikátna výzdoba monokryštálov kalcitu, heliktitu a výrastlice sintrových kryštálov.

Bol zistený výskyt štyroch druhov zimujúcich netopierov, najmä podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum), raritne podkovár južný (Rhinolophus euryale). Z bezstavovcov sa v jaskyni vyskytuje endemická forma jaskynného chrobáka Duvalius bokori gellidus, nachádzajúca sa len v Silickej planiny Slovenského krasu.

Zdroj