Hudobné vydavateľstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hudobné vydavateľstvo je podnik v odbore hudobného priemyslu, ktorý sa zaoberá vydávaním a predajom hudobných nosičov s hudobnými nahrávkami od rôznych hudobníkov a hudobných skupín, ako aj hudobnín a hudobnej literatúry.

Dôležitou postavou každého hudobného vydavateľstva je A&R manager (Artist & Repertoire), ktorého úlohou je objavovať nových hudobníkov. A&R manager počúva rôzne demonahrávky a sleduje i ďalšie zdroje (médiá, koncerty) a rozhoduje, či je tvorba daného umelca vhodná pre publikovanie.

Ďalšou fázou činnosti hudobného vydavateľstva je vytvorenie zdrojovej nahrávky v nahrávacom štúdiu. Táto nahrávka potom slúži ako predloha pre výrobu hudobných nosičov (CD). Hneď ako sú dátové nosiče vyrobené, hudobné vydavateľstvo sa stará o distribúciu nahrávok do jednotlivých obchodov.

Už v okamihu výroby dátových nosičov hudobné vydavateľstvo zabezpečuje propagáciu novej nahrávky, prezentuje skupinu alebo hudobníka v rôznych médiách potenciálnym zákazníkom. Na prezentáciu sa používajú rôzne prostriedky – televízia, rozhlasové vysielanie, tlačové médiá a ďalšie. Prezentácia nemá za úlohu zaistiť iba predaj hudobných nosičov, ale aj vytvoriť pozitívny dojem o hudobníkovi alebo skupine.

Niektoré hudobné vydavateľstvá[upraviť | upraviť zdroj]