Hviezdna brána (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hviezdna brána
Originálny názov Stargate
Žáner fantasy/sci-fi/dobrodružný/akčný
Dĺžka 121 minút
Štát USA, Francúzsko
Pôvodný jazyk anglický, francúzsky
Rok 1994
Spoločnosť MGM
Rozpočet 55 miliónov $
Zárobok viac ako 196 miliónov $
Filmový štáb
Réžia Roland Emmerich
Scenár Dean Devlin, Roland Emmerich
Produkcia Ramsey Thomas
Hudba David Arnold
Kamera Karl Walter Lindenlaub
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Hviezdna brána je film od režiséra Rolanda Emmericha.

Prostredie vytvorené týmto filmom bolo znova použité a rozvíjané vo viacerých televíznych seriáloch (Stargate SG-1, Stargate Atlantis).

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1928 našiel archeológ, otec Catherine Langfoldovej (Viveca Lindforsová) v Gíze (Egypt) kruh s priemerom cca 10 m z kovu („naquadahu“), aký sa na Zemi nevyskytuje. Vo výskume brány pokračuje samotná Catherine, ktorá „naverbuje“ egyptológa Daniela Jacksona (James Spader). Daniel na tajnej podzemnej základni „Cheyenne Mountain Complex“ prekladá hieroglyfické nápisy na doskách nájdených spolu s bránou. Zisťuje, že v textoch sa píše o akejsi „Hviezdnej bráne“. Neznáme symboly na stredovej doske identifikuje ako symboly súhvezdí, ktoré tvoria akúsi adresu. Zistí, že niektoré zo symbolov majú v určitom poradí vytvárať informáciu (adresu) o mieste vo vesmíre spolu s tzv. „východiskovým bodom“, v tomto prípade so symbolom Zeme. To však americká vláda a vedci už dávno vedia, problémom bol ten východiskový bod, ktorý dokázal Daniel rozlúštiť. Napokon mu odhalili existenciu „Hviezdnej brány“ (Stargate) a po zadaní „jeho“ siedmeho symbolu planéty Zem sa pred nimi vytvorila „Červia diera“ (Wormhole), ktorá vyplnila stred kruhu. Diera mala vzhľad vodnej hladiny, no v skutočnosti to bol onen prechod k iným svetom s vlastnými Hviezdnymi bránami.

Bránou sa dá prejsť na hocijakú planétu, ktorá má svoju bránu. Adresa planéty sa skladá zo siedmich symbolov.

Generál West povolí misiu na planétu, ktorá sa volá Abydos. V tíme je plk. Jack O’Neill, pár vojakov a Daniel Jackson. Daniel má za úlohu rozlúštiť odlišné znaky na abydoskej bráne. Po prejdení bránou sa tím ocitá na púštnej planéte, kde je kópia Chufevovej pyramídy v Gíze. Daniel natrafí na zviera, podobné pozemskému jakovi, ktoré má postroj. Zviera sa splaší a dovlečie Daniela k obrovskému lomu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]