Hviezdna brána (seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hviezdna brána
Slovenský názov Hviezdna brána
Originálny názov Stargate SG-1
Žáner sci-fi
Námet Brad Wright
Jonathan Glassner
Krajina Kanada, USA
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 10
Počet častí 214
Produkcia
Dĺžka časti približne 42 min.
Vysielanie
Pôvodné 27. júl 1997
Showtime (séria 1.-5.)
Syfy (séria 6.-10.)
Obsadenie

Hviezdna brána (angl. Stargate SG-1, skratka SG-1) je vedecko-fantastický televízny seriál, ktorý ideovo vychádza z filmu Hviezdna brána (angl. Stargate). Bol nakrúcaný v kanadskom meste Vancouver a jeho okolí.

Vo svete seriálu sa nachádza sieť antických zariadení, nazývaných hviezdne brány, ktoré spájajú vzdialené kúty Mliečnej dráhy a ponúkajú takmer okamžité medzihviezdne cestovanie. Hviezdna brána zobrazuje dobrodružstvá SG-1, najlepšieho tímu spomedzi ďalších najmenej 25 tímov, ktoré preskúmavajú galaxiu, hľadajú nových spojencov a technológiu na obranu Zeme proti Goa’uldom, Replikátorom a neskôr služobníkom Ori.

Paralelne k začiatku 8. série naň dejovo nadväzuje prvá séria seriálu Stargate: Atlantis. V roku 2007 bol seriál Hviezdna brána ukončený a Stargate: Atlantis bol ukončený v roku 2009 5. sériou. V roku 2008 boli nakrútené dva filmy, v ktorých je zavŕšený nedokončený dej zo seriálu a to Stargate: The Ark of Truth a Stargate: Continuum.

Seriál vznikol v roku 1997 a vyrobilo sa 214 epizód v desiatich sériách. Je to najdlhšie vysielaný sci-fi seriál bez prerušenia vysielania. Je oficiálne zapísaný do Guinessovej knihy rekordov [1]. V roku 2007 sa Hviezdna brána umiestnila na 28. priečke v rebríčku časopisu TV Guide o najkultovejšiu televíznu šou všetkých čias.[2]

V roku 2009 sa začal vysielať nový seriál s názvom Stargate: Universe.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál Hviezdna brána rozširuje egyptskú mytológiu prezentovanú vo filme Hviezdna brána. V Stargate vesmíre je ľudská rasa, nazývaná Tau'ri, potomkom Antikov, rasy vysoko vyspelých bytostí. Zem bola prvým miestom, kde sa vyvinuli ľudia. Ľudia boli po tisícročia zotročovaní a prenášaní na iné obývateľné planéty Goa’uldami, ako napríklad Raom alebo Apofisom. Dôsledkom toho existujú pozemské kultúry ako aztécka, mayska, mongolská či grécka aj na iných planétach v Galaxii, ktoré majú vhodné podmienky pre život. Mnoho mýtických miest ako Avalon, Camelot a Atlantída existujú, alebo aspoň určitý čas existovali.

Pozemská hviezdna brána (objavená na nálezisku pri Gíze v roku 1928) sa nachádza v americkom, prísne tajnom vojenskom zariadení nazývanom SGC (Stargate Command) pod Cheyenskou horou. Pôvodní členovia tímu SG-1 boli Jack O’Neill, Samantha Carterová, Daniel Jackson a Teal’c. V neskorších sériách niektorí pôvodní členovia odišli, novými členmi sa stali Jonas Quinn, Cameron Mitchell a Vala Mal Doran. Ich úlohou bolo preskúmavať vzdialené planéty a hľadať obranné prostriedky proti Goa’uldom, vo forme nových technológií alebo spojenectiev s vyspelejšími rasami.

Goa’uldi sú mimozemská parazitická rasa. Používajú vyspelé technológie, zväčša ukradnuté iným rasám. Vyhlasujú sa za bohov a chcú ovládnuť Galaxiu. Počas prvých ôsmich sérií boli Goa’uldi hlavní nepriatelia ľudí. Sú vysoko inteligentní, avšak nemilosrdní, krutí a bezohľadní. Ich telo pripomína hada. Po vniknutí do tela svojho hostiteľa ho dokážu úplne ovládať. Prvým a hlavným nepriateľom z tejto rasy bol až do začiatku piatej série Vládca sústavy Apofis. Proti iným Vládcom sústav, ako napríklad Ba'alovi alebo Anubisovi, bojovali v neskorších sériách. V piatej sérii sa na scénu dostali Replikátori. Replikátori sú mechanické chrobáky, ktoré sa kŕmia kovom, aby sa mohli ďalej rozmnožovať. Sú nepriateľmi Asgardov, kvôli nim nemohli Asgardi eliminovať hrozbu Goa’uldov. V deviatej sérii sa hlavným nepriateľom stali Oriovia a ich nasledovníci vyznávajúci Počiatok. Oriovia sú vyspelé bytosti s takmer neprekonateľnou technológiou z inej galaxie. Tak isto ako ich nepriatelia Antikovia, aj oni sú 'Povznesené bytosti' - po tom ako zomreli sa povzniesli na vyššiu úroveň existencie, čo im dalo neobyčajnú moc.

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]