iPhone 6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
iPhone 6
iPhone 6 v šedom farebnom prevedení
iPhone 6 v šedom farebnom prevedení
Dátum predstavenia19. september 2014
PredchodcaiPhone 5S
NástupcaiPhone 6s
Displejmodel 6: 4,7"; model 6 Plus: 5,5"
CPUApple A8
Rozmery6: 138,1 mm × 67,0 mm × 6,9 mm 6 Plus: 158,1 mm × 77,8 mm × 7,1 mm
Hmotnosť6: 129 gr.; 6 Plus: 172 gr.
IPhone 6 Logo.svg

iPhone 6 a iPhone 6 Plussmartfóny od firmy Apple Inc., ktoré boli predstavené ako nástupcovia modelu 5S, resp. 5C[p 1] dňa 19. septembra 2014. Ide o prvú generáciu iPhone, ktorá je podstatne väčšia, než jej predchodcovia. iPhone 6 disponuje uhlopriečkou 4,7", iPhone 6 Plus potom uhlopriečkou o veľkosti 5,5". Rovnako ako pri modeli 5S zostalo u oboch nástupníckych modelov zachované spektrum dostupných farebných prevedení (šedá, strieborná, zlatá).

Softvér[upraviť | upraviť zdroj]

IPhone 6 a iPhone 6 Plus boli dodávané s predinštalovaným operačným systémom iOS 8 a posledný operačný systém, ktorý podporujú je iOS 12. Podpory pre aktuálny iOS 13 sa už nedočkali.

Dizajn[upraviť | upraviť zdroj]

Na zvyšujúcu sa popularitu väčších smartfónov od konkurenčných firiem (Samsung, Xiaomi ďalší rivali Applu) reagoval Apple modelom 6 a väčším modelom 6 Plus. Oba modely bezpochybne pomohli Applu presadiť sa medzi zástancami väčších smartfónov.

iPhone 6, ako aj väčšia verzia 6 plus, sa vyznačujú ladným designom. Primárny rozdiel z hľadisku dizajnu je len vo veľkosti jednotlivých modelov.

V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je iPhone 6 väčší a pre mnohých uživateľov s menšími dlaňami ťažšie ovládateľný. Len ľudia s väčšími dlaňami dosiahnú až ku horným hranám displeja.

V porovnaní so staršími modelmi iPhonu, sa iPhone 6 vyznačuje zaoblenými hranami, ktoré dotvárajú celkový moderný dojem smartfónu.

Napriek väčším rozmerom, dizajnéri Applu vytvorili produkt, ktorý dobre sadne do ruky. Menšou nevýhodou štíhleho dizajnu je mierne vytŕčajúcí hlavný fotoapárat.

Napriek zväčšeniu displeja došlo len k minimálnemu zvýšeniu hmotnosti smartfónu. Relatívne malé zvýšenie hmotnosti sa dosiahlo vďaka použitiu nových technológií umožňujúcich miniaturizáciu jednotlivých hardwarových prvkov a skvelého designu.

Zadná časť smartfónu zostala kovová, displej dostal tvrdšie sklo, ktoré je výrazne odolnejšie v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi.

Časová os modelov iPhone

iPhone 13 ProiPhone 13iPhone 12 Pro MaxiPhone 12 ProiPhone 12iPhone 12 MiniiPhone SE (2nd generation)iPhone 11 ProiPhone 11iPhone XRiPhone XSiPhone XiPhone SE (1st generation)iPhone 8iPhone 7iPhone 6SiPhone 6iPhone 5SiPhone 5iPhone 4SiPhone 5CiPhone 4iPhone 3GSiPhone 3GiPhone (1st generation)
Zdroj: Apple press kit, archív noviniek[1], šablóna tabuľky z anglickej Wikipédie

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. „Farebný“ model 5C sa nedočkal faktického nástupcu; oba modely (6/6 Plus) nadväzujú na model 5S, vr. farebného prevedenia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Apple. iPhone News - Newsroom Archive [online]. apple.com, [cit. 2021-11-09]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku IPhone 6 na českej Wikipédii.
  2. iPhone 6 review - Even after being on the market for almost 2 years, the iPhone 6 is still a great option (Anglický jazyk)
  3. Recenzia produktu Apple iPhone 6 16 GB