iPhone 6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
iPhone 6
PredchodcaiPhone 5S
NástupcaiPhone 6s
Displejmodel 6: 4,7"; model 6 Plus: 5,5"
CPUApple A8
Rozmery6: 138,1 mm × 67,0 mm × 6,9 mm 6 Plus: 158,1 mm × 77,8 mm × 7,1 mm
Hmotnosť6: 129 gr.; 6 Plus: 172 gr.

IPhone 6 a iPhone 6 Plussmartfóny od firmy Apple Inc., ktoré boli predstavené ako nástupcovia modelu 5S, resp. 5C[p 1] dňa 19. septembra 2014. Ide o prvú generáciu iPhone, ktorá je podstatne väčšia, než jej predchodcovia. iPhone 6 disponuje uhlopriečkou 4,7", iPhone 6 Plus potom uhlopriečkou o veľkosti 5,5". Rovnako ako pri modeli 5S zostalo u oboch nástupníckych modelov zachované spektrum dostupných farebných prevedení (šedá, strieborná, zlatá).

Softvér[upraviť | upraviť kód]

IPhone 6 a iPhone 6 Plus boli dodávané s predinštalovaným operačným systémom iOS 8 a podporujú aktuálny iOS 12.

Dizajn[upraviť | upraviť kód]

Na zvyšujúcu sa popularitu väčších smartfónov od konkurenčných firiem (Samsung, Xiaomi ďalší rivali Applu) reagoval Apple modelom 6 a väčším modelom 6 Plus. Oba modely bezpochybne pomohli Applu presadiť sa medzi zástancami väčších smartfónov.

iPhone 6, ako aj väčšia verzia 6 plus, sa vyznačujú ladným designom. Primárny rozdiel z hľadisku dizajnu je len vo veľkosti jednotlivých modelov.

V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je iPhone 6 väčší a pre mnohých uživateľov s menšími dlaňami ťažšie ovládateľný. Len ľudia s väčšími dlaňami dosiahnú až ku horným hranám displeja.

V porovnaní so staršími modelmi iPhonu, sa iPhone 6 vyznačuje zaoblenými hranami, ktoré dotvárajú celkový moderný dojem smartfónu. [1]

Napriek väčším rozmerom, dizajnéri Applu vytvorili produkt, ktorý dobre sadne do ruky. Menšou nevýhodou štíhleho dizajnu je mierne vytŕčajúcí hlavný fotoapárat.

Napriek zväčšeniu displeja došlo len k minimálnemu zvýšeniu hmotnosti smartfónu. Relatívne malé zvýšenie hmotnosti sa dosiahlo vďaka použitiu nových technológií umožňujúcich miniaturizáciu jednotlivých hardwarových prvkov a skvelého designu.

Zadná časť smartfónu zostala kovová, displej dostal tvrdšie sklo, ktoré je výrazne odolnejšie v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi. [2]

Časová os modelov iPhone

iPhone SE (2020)iPhone 11 ProiPhone 11iPhone XRiPhone XSiPhone XiPhone 8iPhone 7iPhone 6SiPhone 6iPhone SEiPhone 5SiPhone 5CiPhone 5iPhone 4SiPhone 4iPhone 3GSiPhone 3GiPhone (pôvodný)
Zdroj: Apple press kit, archív noviniek[1], šablóna tabuľky z anglickej Wikipédie

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. „Farebný“ model 5C sa nedočkal faktického nástupcu; oba modely (6/6 Plus) nadväzujú na model 5S, vr. farebného prevedenia.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku IPhone 6 na českej Wikipédii.

  1. iPhone 6 review - Even after being on the market for almost 2 years, the iPhone 6 is still a great option (Anglický jazyk)
  2. Recenzia produktu Apple iPhone 6 16 GB
  1. Archive [online]. apple.com, [cit. 2019-04-26]. Dostupné online. (po anglicky)