iSight

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Externá kamera
Interná kamera MacBooku

iSight je názov externej webovej kamery vyrábanej spoločnosťou Apple Computer od roku 2003 do roku 2006 a od roku 2005 i internej kamery, ktorá je súčasťou nových počítačov Apple; v súčasnosti sú ňou vybavené modely Cinema display, iMac, MacBook Air, MacBook a MacBook Pro.

Externá kamera iSight používa pripojenie k počítaču prostredníctvom FireWire a je ju možné pripojiť ku ktorémukoľvek zo súčasných prenosných a stolných počítačov, ako i monitorov firmy Apple. Kamera iSight je využívaná programom iChat AV (program pre instant messaging), a prípadne i programom iMovie pre nahrávanie videa. Pracuje aj s ďalšími aplikáciami, ako napr. Skype.

iSight disponuje snímačom CCD s uhlopriečkou 1/4 palca a rozlíšením 640x480 bodov, objektívom s clonou f/2.8 s troma optickými členmi, z toho dvoma asférickými. Objektív má automatické zaostrovanie od vzdialenosti 50 milimetrov a dokáže zachytávať video rýchlosťou 30 obrázkov za sekundu s 24-bitovou farebnou hĺbkou. Súčasťou iSight je zabudovaný mikrofón potláčajúci nežiaduci šum.

Externá kamera iSight je výnimočná svojim priemyselným dizajnom a podľa Apple i svojou vysokou kvalitou. Je kompatibilná s operačnými systémami Mac OS X, Microsoft Windows a GNU/Linux. Vstavaný mikrofón je však funkčný len v Mac OS X (kvôli použitému proprietárnemu audio protokolu). Interná kamera iSight pracuje plnohodnotne aj v operačných systémoch Windows XP a Windows Vista, keďže Apple poskytuje prostredníctvom Boot Camp ovládače pre tieto systémy.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • iSight - iSight na stránkach Apple.com (v angličtine)
  • iChat AV - stránky komunikačného programu iChat AV (v angličtine)
  • iSight Linux audio driver - ovládač pre audio pre použitie v operačnom systéme GNU/Linux (v angličtine)