Ian Brown

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ian George Brown

Základné informácie
Popis umelca britský spevák a skladateľ
Narodenie 20. február 1963 (61 rokov)
Warrington, Spojené kráľovstvo
Pôsobenie The Stone Roses, sólová kariéra
Webstránka co.uk

Ian George Brown (* 20. február 1963, Warrington, Spojené kráľovstvo) je britský spevák, najznámejší ako spevák skupiny The Stone Roses. Po rozpade kapely sa vydal na sólovú dráhu a vytvoril 10 sólových albumov.

Hudobná kariéra a The Stone Roses[upraviť | upraviť zdroj]

The Stone Roses vznikla v roku 1984 v anglickom meste Manchester. Brown v nej pôsobil ako hlavný vokalista a taktiež skladateľ. The Stone Roses boli inšpiráciou legendárnych neskorších kapiel a to najmä tvorcov legendárneho hudobného hnutia 90-tych rokov, tzv. Britpopu - Oasis, Blur, Suede, no aj mladších Coldplay, Franz Ferdinand, či Arctic Monkeys. Triumf Iana Browna ako aj skupiny Stone Roses bol taký veľký, že si slávna štvorica povedala, že budú najväčšou kapelou na svete, čo sa im aj podarilo, pretože takí inšpirační boli len 20 rokov pred nimi The Beatles. V apríli 1996 sa napriek Brownovmu nesúhlasu rozhodol gitarista Stone Roses John Squire opustiť kapelu, ktorá fungovala ešte 6 mesiacov, ale potom sa po katastrofálnych koncertoch, kde ich diváci vypískali, rozhodli kapelu rozpustiť. Odvtedy Ian Brown a John Squire spolu ani neprehovorili. John Squire sa začal venovať maľovaniu a dokonca povedal že keby mu Ian zavolal, ihneď by mu zložil.

Sólová cesta[upraviť | upraviť zdroj]

Po rozpade Stone Roses sa Ian Brown vydal na sólovú dráhu. Vydal spolu 10 samostatných albumov a mnoho singlov, ktoré sa umiestňovali v top 10. Spieval trikrát na festivale v Glastonbury, na V festivale alebo v T-In The Park. Od hudobnej spoločnosti NME získal ocenenie Godlike Genius za hudobnú tvorbu. Je tvárou reklamy známej spoločnosti Adidas, ktorú zviditeľňuje spolu so svojim dobrým priateľom, Noelom Gallagherom z Oasis.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Ian Brown