Ian Somerhalder

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ian Somerhalder
Ian Somerhalder February 2015.jpg
Celé meno Ian Joseph Somerhalder
Narodenie 8. december 1978 (36 rokov)
Covington, Louisiana, USA
Povolanie herec, režisér, model
Roky pôsobenia 1997–súčasnosť
Manželka Nikki Reedová (od 2015)

Ian Joseph Somerhalder (* 8. december 1978, Covington, Louisiana, USA) je americký herec, model a režisér. Preslávil sa v seriáli Lost (Nezvestní) ako Boone Carlyle a v The Vampire Diaries (Upírske denníky) ako Damon Salvatore.

Skorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Covingtone v Lousiane. Jeho otec Robert, stavebný podnikateľ, je anglicko-francúzskeho pôvodu a matka Edna má predkov v Írsku. Má staršieho brata Roberta a mladšiu sestru Robyn. Navštevoval súkromnú katolícku školu svätého Pavla v Covingtone. Keď mal 10–13 rokov robil kariéru modela a v 17. rokoch sa rozhodol pre herectvo. Priezvisko Somerhalder získal od svojho adoptívneho prastarého otca. Jeho skutočný prastarý otec bol zámožný anglický veľkostatkár, ktorý zaplatil jednému zo svojich pracovníkov, aby sa oženil s jeho tehotnou milenkou a dal dieťaťu svoje meno.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho prvá veľká rola bola vo filme Rogera Avaryho Pravidlá vášne. Potom nasledovali úlohy v seriáli Smallville (postava Adama Knighta), Lost (Boone Carlyle), neskôr epizódne úlohy v Kriminálka Las Vegas, Kriminálka Miami, Zákon a poriadok.

Rola, ktorá Iana vyniesla na vrchol je postava upíra Damona Salvatore zo seriálu Upírske denníky, kde hrá po boku Niny Dobrev, Paula Wesleyho, Josepha Morgana a ďalších.
Pri natáčaní seriálu sa Ian zoznámil so svojou bývalou priateľkou Ninou Dobrev. Od roku 2014 začal chodiť s Nikki Reed, s ktorou oznámili zásnuby vo februári 2015. Pár sa zobral 26. apríla 2015 v Santa Monica, California.

Ianova postava v seriáli Lost[upraviť | upraviť zdroj]

Boone Carlyle bol ďalším zachráneným z prednej časti lietadla spoločnosti Oceanic a tiež bol nevlastným bratom Shannon. Chcel sa stať ďalším vodcom stratených na ostrove, ale neuspel, pretože bol príliš mladý a nerozvážny. I tak sa stal Lockovym pomocníkom a vzniklo medzi nimi silné puto. Boone bol na ostrove 41 dní kým nepodľahol zraneniam spôsobeným pádom vraku lietadla z útesu, keď sa pokúšal pomocou vysielačky vyslať núdzový signál. Podľa Locka bol Boone obeťou, ktorú si ostrov vyžiadal.

Upírske denníky[upraviť | upraviť zdroj]

Paul WesleyNina Dobrev a Ian Somerhalder
Bližšie informácie v hlavnom článku: Upírske denníky

Ian v seriáli stvárňuje postavu Damona Salvatore, jednu z ústredných postáv. Damon je zo začiatku jedna zo záporných postáv, no postupom času, sa vďaka láske k Elene Gilbertovej (Nina Dobrev), mení na kladnú postavu. Podľa rôznych ankiet je Damon najobľúbenejšia postava v Upírskych denníkoch a je povestný svojimi grimasami a hláškami. Páru Elena a Damon sa hovorí DELENA.

Nadácie a dobročinnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Ian Somerhalder bol zapojený do vyčistenia vody po ropnej katastrofe, ktorá sa stala 22. apríla 2010. Jeho úsilie zahrnovalo čistenie voľne žijúcich živočíchov, aby verejnosť vedela, ako sa dá pomôcť. Tiež podporuje St. Tammany Humane Society, organizáciu pre zvieracie útulky.

13. novembra 2010 hostil Bash on the Bayou charity fundraiser for the Society. Počas akcie Somerhalder daroval $11,100, ktoré mu dali jeho fanúšikovia Upírskych denníkov pre jeho narodeninový projekt. Spoločne s jeho hereckými kolegami z Upírskych denníkov Candice Accolou a Michaelom Trevinom, podporuje projekt It Gets Better. Somerhalder cez Twitter oznámil, že založil "Ian Somerhalder Foundation" (8. decembra 2010, keď oslavoval svoje 32. narodeniny), a dúfa, že pomôže učiť ľudí, ako je dôležité chrániť životné prostredie a zvieratá: "Tento rok namiesto darov na moje narodeniny je prianie, aby sme prišli a spoločne získavali finančné prostriedky na podporu projektov, ktoré chránia prostredie na výchovu našich chlpatých kamarátov." Somerhalder je proti GMO potravinám, priemyselnému poľnohospodárstvu, a podporuje ekológa Allana Savoryho v jeho úsilí nechať kravy pásť na trávach, zvýšiť biodiverzitu a zvrátiť klimatické zmeny. V roku 2011 navštívil Savory v Afrike, a oznámil, že o tom urobil dokument s cieľom vyhrať Nobelovu cenu.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ian Somerhalder na anglickej Wikipédii.