Ice Bucket Challenge

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ice Bucket Challenge

Ice Bucket Challenge, je aktivita, pri ktorej si dotyčný na hlavu vylieva vedro ľadovej vody so zámerom zvýšiť povedomie o amyotrofickej laterálnej skleróze (ALS) a podporiť jej výskum.[1][2] Tento virál sa začal šíriť sociálnymi sieťami od polovice roku 2014.

Vyzvaný účastník sa musí natočiť ako sa polieva ľadovou vodou a následne musí k tomu istému činu vyzvať jedného, alebo viacerých známych. Výzva by mala byť splnená do 24 hodín, v opačnom prípade by sa mal nominant "vykúpiť" v podobe 100 $ daru organizácii ALS Asoociation.

Poliatím tela ľadovou vodou zažije nominant krátky šok, ktorý ochromí celé telo, a tým na krátku chvíľu poskytne príležitosť sa z časti vžiť do ľudí postihnutých chorobou ALS. (Dodatok: Nie je podložené lekármi ani samotnými pacientmi, že tento krátkodobý účinok mal aspoň z časti rovnaký efekt ako pocity u ľudí postihnutých chorobou ALS - ide teda len o fámu - hoax).

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvod nápadu s polievaním vlastnej hlavy ľadovou vodou pre získanie financií na charitu nie je úplne jasný a býva prisudzovaný rôznym zdrojom. Na prelome rokov 2013 a 2014 boli na sociálnych sieťach výzvy "Cold Water Challenge" známe najmä na severe USA. Propagovali výskum rakoviny a nominovaná osoba musela buď finančne prispieť, alebo skočiť do nádoby so studenou vodou.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Počas 24 hodín od nominácie musí dotyčný natočiť nijako nezostrihané video. Na začiatku musí vyhlásiť prijatie výzvy, do vedra s vodou nahádzať trochu ľadu, zdvihnúť ho nad hlavu a poliať sa. Nakoniec nominuje ďalšie osoby.

Je na vyzvanom, či výzvu prijme, alebo prispeje na výskum, alebo urobí oboje. Sú aj varianty výzvy, kde má nominant darovať $ 10, ak sa ľadovou vodou poleje, alebo $ 100, ak nie.

Odozva a príspevky[upraviť | upraviť zdroj]

Charita je dobrovoľná a prispieť človek môže či je nominovaný, alebo nie. Od 15. júla do 21. augusta 2014 dostal ALS Association 41,8 milióna dolárov od darcov, kým za to isté obdobie v roku 2013 2,1 milióna.[3] Takisto ALSA získala viac ako 300 000 nových darcov.[4] K 27. augustu 2014 získali 94,3 milóna dolárov a viac ako 2,1 milióhna nových darcov.[5]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. So funktioniert die Ice Bucket Challenge Bild.de (prístup 20. augusta 2014)
  2. Prominente machen bei der Ice Bucket Challenge mit FAZ online, prístup 21. augusta 2014
  3. Pressemitteilung ALSA vom 21. August 2014
  4. Prominente machen bei Ice Bucket Challenge mit FAZ, online, prístup 21. augusta 2014
  5. Pressemitteilung ALSA vom 27. August 2014 online, (englisch), prístup 27. augusta 2014

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kbelíková výzva na českej Wikipédii.