Ienari Tokugawa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ienari Tokugawa
Šógun Tokugawského šógunátu
Ienari Tokugawa
Narodenie 18. november 1773
Úmrtie 22. marec 1841 (67 rokov)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Ienari Tokugawa

Ienari Tokugawa (jap. 徳川 家斉 – Tokugawa Ienari) bol jedenástym šógunom Tokugawskej dynastie, ktorý zastával úrad od roku 1786 do roku 1837. Bol známy predovšetkým ako pôžitkár, ktorý si vydržiaval hárem 900 žien a bol otcom vyše 55 detí a nezaujímal sa o správu krajiny (vo filmovom seriáli Kjoširo Nemuri, hral ho Raizo Ičikawa, veľa z jeho potomkov, ako žien tak aj mužov, vystupovalo v roliach záporných, zákerných postáv).

Veľa z Ienariových detí bolo adoptovaných do rôznych domov daimjóv po celom Japonsku a niektoré z nich hrali dôležitú úlohu v neskorších dejinách Bakumacu a v Bošinskej vojne. K najznámejším spomedzi nich patria: Narihiro Hačisuka (han Tokušima), Naritami Macudaira (han Cujama), Narikacu Tokugawa (najprv do Šimizu-Tokugawa, potom do Wakajamy), Narisawa Macudaira (Fukui) a ďalší.

Udalosti počas bakufu Ienariho[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tenmei 7 (1788): Nepokoje na trhoch s ryžou v Ede a Ósake.
  • Tenmei 8 (1788): Veľký požiar Kjóta. Veľký požiar začal o 3 hodine ráno 29. dňa 1. mesiaca éry Tenmei 8 (6. marec 1788), nekontrolovane pokračoval až do 1. dňa 2. mesiaca (8. marec); požiar trval, až kým nebol uhasený výdatným dažďom na 4. deň 2. mesiaca (11. marec). Cisár a jeho dvor pred ohňom ušli z hlavného mesta a cisársky palác vyhorel do tla. Žiadna rekonštrukcia zničených obydlí hlavného mesta nebola povolená, kým nebol zrekonštruovaný cisársky palác.

Zničenie cisárskeho paláca ohňom bolo považované za zlé znamenie. V opise udalostí toho roku Holandský Opperhoofd (hlavný zástupca) Východoindickej holandskej spoločnosti (VOC – Vereenigde Oostindische Compagnie) v Dedžime poznamenal vo svojej oficiálnej správe, že "ľudia to považujú za veľké nebeský znamenie." [1]

Jeho pôsobenie na čele hlavy štátu bolo známe ako éra radovánok, výstrednosti a korupcie, ktoré ešte viac zhoršil katastrofálny hladomor Tenpo v rokoch 1832 až 1837, počas ktorého zahynuli tisíce ľudí.

Éry bakufu Ienariho[upraviť | upraviť zdroj]

Roky, v ktorých bol Ienari šógunom sú špecificky identifikované viac ako jedným názvom éry alebo nengó.[4]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Screech,Secret Memoirs of the Shoguns: Isaac Titsingh and Japan, 1779-1822. str. 152 – 154, 249 – 250
  2. a b c Screech, str.154.
  3. Screech, str. 155.
  4. Titsingh, Isaac. (1834). Annales des empereurs du japon, str. 420.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Tokugawa Ienari na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).


Ienari Tokugawa
Vladárske tituly
Predchodca
Ieharu Tokugawa
šógun
17861837
Nástupca
Iejoši Tokugawa