Ignác Antiochijský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sv. Ignác Antiochijský

Sv. Ignác Antiochijský (* ?, † 17. október 107) zvaný Theoforos (Bohonosec alebo Bohonosný alebo Bohonositeľ),[1] bol biskup v sýrskej Antiochii a mučeník.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Informácie o živote Ignáca sú zo 4. storočia z Cirkevných dejín biskupa Eusébia. Ignác spravoval antiochijskú cirkev približne od roku 68, ako tretí v poradí po apoštolovi Petrovi a Eudiovi Antiochijskom. Za vlády cisára Trajána ho zatkli, dopravili ho do Ríma a tam v aréne bol hodený levom. Podľa tradície zomrel 17. októbra roku 107.

Po Ignácovej mučeníckej smrti boli jeho ostatky prevezené naspäť do Antiochie, kde boli najprv pochované mimo mesta. Neskôr ich cisár Theodosius II. preniesol do chrámu bohyne Tyché, ktorý bol premenený na kresťanský chrám zasvätený sv. Ignácovi. V roku 637 boli jeho ostatky prenesené do Baziliky svätého Klementa v Ríme.

Ignácove listy[upraviť | upraviť zdroj]

Ikona sv. Ignáca Bohonosca

Ignác cestou do Ríma napísal sedem listov - 6 cirkvám v Efeze, Magnézii, Trallii, Ríme, Filadelfii a Smyrne a 7. biskupovi Polykarpovi zo Smyrny. Rozvážne a učene v nich píše o Kristovi, o zriadení Cirkvi a o kresťanskom živote. Ako priameho žiaka apoštolov Petra a Jána ho cirkevná tradícia zaraďuje k apoštolským otcom.

Legendy[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa neskorších legiend bol Ignác tým dieťaťom, ktoré Ježiš dal do stredu svojich učeníkov, keď ich vyzval, aby boli ako deti.

V 4. a 5. storočí sa objavuje aj svedectvo očitých svedkov o mučeníckej smrti Ignáca, toto ako aj ďalších 13 Ignácových listov sa v súčasnosti nepovažujú za autentické.

Sviatok[upraviť | upraviť zdroj]

V Antiochii už v 4. storočí slávili jeho spomienku 17. októbra, v deň jeho mučeníckej smrti. V gréckokatolíckej cirkvi sa jeho pamiatka slávi 20. decembra[1] a 29. januára sa pripomína prenesenie jeho ostatkov.[2] Sv. Ignáca si uctieva tak katolícka, ako aj pravoslávna cirkev.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Katolícky kalendár byzantského obradu (december 2014) [online]. [Cit. 2016-12-06]. Dostupné online. Archivované 2015-07-07 z originálu.
  2. Katolícky kalendár byzantského obradu (január 2015) [online]. [Cit. 2016-12-28]. Dostupné online. Archivované 2015-09-26 z originálu.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • "Dňa 20. decembra : Sv. mučeník Ignác, Bohonositeľ." In: Andrej Josafát Gregor Truch: Život svätých : Duchovné čítanie pre slovenských gréckokatolíckych veriacich na každý deň kalendárneho roka. Preklad a úprava: Michal Čarný. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2003, s. 612-615. ISBN 80-7165-381-0
  • "Ignác, biskup a mučeník : 20. december." In: Antonín Čížek: Synaxár : Životy svätých. Prešov : Spolok biskupa Petra Pavla Gojdiča, 1998, s. 126. ISBN 80-967341-1-3

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.