Ignác Kolisch

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ignác Kolisch
Ignác Kolisch
Narodenie 6. apríl 1837
Bratislava, Slovensko
Úmrtie 30. apríl 1889 (52 rokov)
Viedeň, Rakúsko

Barón Ignác von Kolisch, nem. Ignatz von Kolisch (* 6. apríl 1837, Bratislava, Slovensko - † 30. apríl 1889, Viedeň, Rakúsko) bol bratislavský rodák židovského pôvodu, rakúsko-uhorský bankár a jeden z najvýznamnejších šachistov 19. storočia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Predtým ako Kolisch získal majetok na burze a povýšili ho do šľachtického stavu bol profesionálny šachista a novinár. Pochádzal zo skromných pomerov. Už ako 17-ročný hral úspešne vo viedenskej kaviarni Strieborná kaviareň zápas s Ernestom Falkbeerom. V rovnakom čase písal pod pseudonymom Ideka šachovú rubriku pre viaceré viedenské noviny.

V Paríži v roku 1867 vyhral jeden z najsilnejších turnajov 19. storočia. Po tomto turnaji nehral viac súťažne šach, bol však známy ako šachový mecén. Cez kráľovskú hru spoznal právnika Julesa Grévyho, neskoršieho prezidenta Francúzska a multimilionára Alberta Rothschilda.

Špekuláciami na burze zbohatol a dostal od saského kráľa Juraja II. titul baróna, presťahoval sa do Viedne, kde vydával noviny Wiener Allgemeine Zeitung. Zomrel v roku 1889 na zlyhanie obličiek.

Citát[upraviť | upraviť zdroj]

Dr. Árpád Vajda v Magyar Sakkélet, č. 10, rok 1954: výrok veľmajstra Isidora Gunsberga:

maďarsky: Hatvan év alatt csak egy sakkozót láttam, aki a sakkból pénzt tudott kihozni, és azt meg is tartotta. Ez Kolisch volt.

Za šesťdesiať rokov som videl iba jedného šachistu, kto šachmi získal peniaze a zostali mu. Bol to Kolisch.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sthig Jonason: Ignaz von Kolisch. Schackmästare och Mecenat, Stockholm 1968 po švédsky
  • Gedeon Barcza: Magyar sakktörténet 1, Budapest 1975 (po maďarsky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]